Начало Борба България на 19-то място по медали в Казахстан

България на 19-то място по медали в Казахстан

0

Отстъпление с 13 места за страната ни спрямо предходното Световно първенство по борба.

Шампионатът на планетата по борба приключи снощи. Форумът се  проведе в Нур-Султан, Казахстан като бе и първа олимпийска квалификация за Игрите в Токио догодина. Първите петима във всяка от 18-те олимпийски категории – по 6 в трите стила взеха визи за Олимпийските игри, които ще се проведат през следващата година.

България приключи форума с два медала и една олимпийска квота. Сребърен медал и единствена до момента виза за Игрите спечели Тайбе Юсеин. Тя не успя да защити световната си титла, но направи страхотно състезание и за пореден път доказа, че е една от най-силните състезателки в своята категория (до 62 кг.). Айк Мнацаканян пък успя да повтори класирането си от предишната година, завършвайки на 3-то място в неолимпийската категория до 72 кг. в класическия стил. Националите в свободния стил приключват без медал на поредно голямо първенство.

Снимка: БТА

В общото подреждане страната ни заема незавидната 19-та позиция, заедно с тима на Армения. Класирането по медали спечели отборът на Русия, който взе 9 златни, 5 сребърни и 5 бронзови отличия. На второ място са Япония, а трети са Грузия. Спрямо миналия шампионат, България отстъпва с цели 13 позиции в общото класиране. Преди година, в Будапеща, борците ни ликуваха с титла, спечелена от Тайбе Юсеин, два сребърни медала, дело на Кирил Милов при класиците и Биляна Дудова при жените, както и бронз на Айк Мнацаканян. Тези 4 медала тогава ни наредиха на престижното шесто място в общото класиране.

Страната ни не успява да влезе в десетката отборно в нито един от трите стила.

Най-добре се представят жените. Те са на 15-та позиция. Лидери са японките, които въпреки че взеха само една титла, печелят отборната такава със 137 точки. Втори са Русия, които имат две титли и общо 108 точки. Трети са САЩ със 105 точки. Те приключват шампионата с цели три световни титли.

Националите в класическия стил заемат 17-то място в отборното класиране. Първи в този стил убедително са Русия. Те имат 132 точки. На второ място са състава на Узбекистан – с 80, а трети са Грузия със 79 точки.

Отборът ни в свободния стил отново не се представи на ниво като заема незавидната 25-та позиция. Като лидер в този стил приключват руснаците. Те имат 115 точки. Втори са домакините от Казахстан – със 75, а трети са Иран, с 51 точки.

Световното първенство по борба се проведе в Нур-Султан, Казахстан между 14 и 22 септември.

Георги Куситасев Завършва бакалавърска степен със специалност „Печатни комуникации“ в Университет за Библиотекознание и Информационни технологии – УНИБИТ. Магистърска степен „Журналистика и медии“ придобива във Факултета по журналистика към Софийския университет „Св. Св. Климент Охридски“. Започва журналистическата си кариера през 2013 година във вестник „Земя“ като стажант-репортер в спортния отдел, след което минава стаж и в най-стария български спортен сайт – ТОПСПОРТ. Следва първи досег с „малкия екран“ – стаж в Националната телевизия. От 2017 до 2019 г. работи в спортния отдел на ТВ+ като репортер, редактор и водещ на спортни новини и предаване. От 2019 година до днес пише статии за спортния сайт на „Инвеститор медия груп“ - Boec.bg, а от март 2021 до октомври 2022 година е част от екипа на телевизия АГРО ТВ. От октомври 2022 година е водещ на спортни емисии по Радио "Фокус" и спортен редактор в Агенция "Фокус".