Начало Самбо и бойно самбо 9 медала за България от световното първенство по самбо и бойно самбо в София (ВИДЕО)

0

Снощи завърши световното първенство по самбо за мъже, жени и бойно самбо, което се проведе в София (зала „Арена Армеец“).

От петък (11-ти ноември) до неделя (13-ти ноември) взеха участие 85 държави с близо 1000 състезателя, като българските състезатели бяха доста и имахме почти пълен отбор във всички категории.

Разбира се не можем да не започнем със златното момиче на българското и световно самбо – Мария Оряшкова – тя извоюва своята 4-та световна титла в спортното самбо в категория до 80 кг. Оряшкова и остана единствения български атлет от националния отбор при мъжете, жените и бойното самбо със златото от това световно първенство.

Световни вице шампиони на световното станаха Веселин Иванов в бойното самбо в категория до 62 кг., Валентин Бенишев в категория до 74 кг., световният шампион Борис Борисов категория до 62 кг. и Никола Дипчиков в категория до 90 кг.

5-кратният световен шампион Марко Косев не успя да сбъдне мечтата си за 6-тата титла и за жалост остана с бронзов медал. Мартин Иванов в спортното самбо в категория до 68 кг. също спечели бронзов медал, както и Мартин Мартинков в бойното самбо при тежките.

Калина Стефанова за съжаление отпадна от надпреварата на фаза полуфинал в кат. -56 кг., след като получи комоцио, което установи направения скенер в болница „Пирогов”.Така двукратната ни световна шампионка, която беше абсолютен фаворит за титлата остана на 5–о място в класирането след две победи и последвала лекарска забрана непосредствено преди излизането й на полуфина срещу украинката Наталия Илкив.

Ето и останалите ни самбисти по класиране:
Спортно самбо:
-68 кг. Габриела Гигова -7-мо място

-64 кг. Изабел Христова – 7-мо място (победа в първата си среща, втората за жалост получи контузия и нямаше как да продължи)
-82 кг. Стойчо Терзиев – 11-то място при дебютът си на световно първенство.
+100 кг. Иван Илиев – 7-мо място след като загуби от Бердзешвили от Грузия.
Бойно самбо:
-52 кг. Йордан Нгуен – 5-то място
-68 кг. Тихомир Благовестов – загуби на полуфинала срещу представителя на Армения, а след което нямаше участие в мача за бронзовия медал поради дисквалификация.

България се класира на второ място отборно в бойното самбо след отбора на Русия и преди отбора на Украйна.