Начало Борба Георги Иванов стана шампион в тежка категория на турнира в Тополовград

Георги Иванов стана шампион в тежка категория на турнира в Тополовград

0

Националът Георги Иванов стана шампион в тежка категория на турнира по борба в памет на Еньо Вълчев и Димитър Чифудов в Тополовград.

В решителната схватка европейският шампион до 23 години се наложи над Гюрай Хамдиев, многократен шампион на народни борби. Освен парична премия Иванов получи и специалната награда – „Златна огърлица“, връчена му от кмета Божин Божинов.

Първи стана и Микай Наим, който на Европейското първенство през април спечели сребърен медал. Носителят на златния пояс „Дан Колов“ от 2021-а преодоля конкуренцията в категория до 75 кг.

В надпреварата участие взе и целият национален отбор за кадетки, водени от Станка Златева, петкратна световна и шест пъти европейска шампионка.

На арената сили мериха 152 състезатели от цяла България, разделени в 16 категории, а срещите край манастира „Света Троица“ бяха зрелищни и оспорвани.

За първи път наградата „Златен пояс“ беше присъдена при юношите. Носител стана представителят на домакините Петко Саракостов, който победи в категория до 70 кг.

Следват останалите шампиони:
Момичета – Зорка Делчева (30 кг), Петя Бояджиева (36), Станимира Велчева (45)
Кадетки – Наталия Бояджиева (53), Виктория Радева (60),
Девойки – Емине Осман (53)
Жени – Мима Танева (70)
Юноши – Петко Саракостов (70)
Мъже – Микяй Наим (75), Георги Иванов (90, тежка)

Целият турнир мина под съпровода на ученици от музикалното училище в град Котел. Сред гостите бяха Александър Томов, петкратен световен и европейски шампион, както и Нонка Матова, световна и европейска рекордьорка в спортната стрелба.

Турнирът е в памет Еньо Вълчев, първият български спортист с пълен комплект олимпийски медали и първият, спечелил трите най-ценни отличия – от олимпийски игри, Световно и Европейско първенство, и Димитър Чифудов, първият старозагорец в олимпийския отбор (Мелбърн 56).