Начало Карате България с четири световни титли по шотокан

България с четири световни титли по шотокан

0

С четири световни титли се поздрави българският национален отбор за мъже и жени от Световното първенство по шотокан карате-до. 29-ото издание на надпреварата се проведе в Карлови вари, Чехия.  Участие взеха представители от 28 държави от четири континента.

Най-престижната титла дойде в дисциплината „Мастърс“ при мъжете, където участват най-добрия представител на всяка държава. Изборът на България падна върху Иван Димитров и то се представи отлично. По регламент се играе директни елиминации се играе по една ката и една среща на кумите и съдийска комисия определя по-добрия. Състезателят на КК „Янтра“ отстрани последователно бойци от Унгария и Япония, а във финала имаше изключително тежката задача да се изправи срещу румънския фаворит. Крайният успех обаче дойде за габровецът и така той ликува със златото.

Димитров, чийто личен треньор е Владимир Вътев, представи страната ни в още четири индивидуални и две отборни дисциплини, като спечели 3 златни и 2 бронзови медала. Иван завоюва с четири безапелационни победи златото на Шобу Санбон кумите при състезателите на възраст 18-20 години, триумфира и с отбора на България на ката. От дисциплината Асай Рю ката и отборното кумите Димитров се окичи с бронзови медали.

Световна титла завоюва и Валентин Георгиев в категория до 70 килограма – кумите. Състезателят на СК „Файтърс-НСА“ с личен треньор Радослав Пенов стигна до отличието след четири категорични победи и успех във финала над японец.

В дисциплината Асайрю Ката титли завоюваха Реми Бобев и Светла Костова.

Бобев, който е най-титулуваният състезател на КИБИ “Френдшип Ошокан Доджо“, изпраща изключително силна година, в която стана национален, европейски, а сега и световен шампион.

Костова от карате клуб „Светлина“ също прибави към европейското си злато и световно през 2022 г.