Начало Джудо Марк Христов: Хорските очаквания бяха по-големи от моите

Марк Христов: Хорските очаквания бяха по-големи от моите

0

Eвропейският шампион по джудо до 23 години Марк Христов даде интервю за предаването „Спортът във Фокус“ на Радио „Фокус“, в което сподели емоциите си от спечелването на златото при 73-килограмовите на шампионата в Сараево.

Здравей, Марк, и честита европейска титла! Ти стана шампион на първенството до 23 години при 73-килограмовите, което се проведе в Сараево. Как оценяваш представянето си и очакваше ли, че ще стигнеш върха на почетната стълбичка?

Очакванията ми за това състезание – хорските очаквания бяха доста по-големи от моите, но не позволих да ме натоварят и може би затова успях да стана и първи.

Искаш да кажеш, че всички са очаквали от теб да се качиш на върха?

Ами след Европейското за мъже в София, на което заех трето място, може би на повечето хора им се струваше логично, че ще ми е по-лесно при 23-годишните, но първенството беше доста силно, имаше доста медалисти от сериите „Гран при“ и „Гранд шлем“ и реално не беше лесно.

По пътя към златото победи състезатели от едни от най-силните страни в този спорт, като Грузия и Франция, както и такива от Финландия, Украйна и Молдова. Коя победа смяташ за най-изстрадана или най-трудна в турнира?

Не мога да определя някоя като най-изстрадана. На полуфинала с молдовеца имаше по-дълго продължение, бях най-притиснат до стената, защото имах две наказания. В предишни турнири тази година загубих няколко пъти с наказания и сега просто, като видях, че имам две, и знам, че третото е фатално, трябваше да се мобилизирам и да направя нещо.

Да разбираме, че си се поучил така да се каже от грешката си преди това?

Да.

Може ли да се каже, че Сараево ти е на късмет? Преди три години точно там спечели първата си европейска купа при юношите?

Засега съм се представял добре в Сараево, да се надяваме, че и занапред ще е така.

Тази година е най-силната в твоята състезателна кариера – еврошампион до 23 години, а пролетта стана и трети в Европа при мъжете, а си само на 22 години. Как ще коментираш това?

Това е така, но също имаше и доста разочарования. Все пак на Световното загубих втора среща, имах амбиции за медал там. Но всяко нещо с времето си. Следващото Световно първенство е през май месец. Главната цел е там и след това вече – Олимпиадата.