Начало Карате Какво е да бъдеш помощник треньор в карате киокушин (част 3)

Какво е да бъдеш помощник треньор в карате киокушин (част 3)

Какво е да бъдеш помощник треньор в карате киокушин (част 3)
0

Връзката между главния треньор и помощник треньора е изключително важна за успешната подготовка на децата. Те трябва да работят в синхрон, като помощник треньорът не само следва указанията на главния треньор, но и допълва неговите усилия. Тази координация гарантира, че всяко дете получава най-добрата възможна подготовка и подкрепа от двете страни.

Една от най-големите отговорности на помощник треньора в киокушин карате е да бъде пример за подражание. Децата често се вдъхновяват от хората, които виждат като авторитети. Затова е важно помощник треньорът да демонстрира не само техническо майсторство, но и качества като уважение, търпение и постоянство. Децата гледат на него като на модел за подражание както на татамито, така и извън него. В много случаи дори помощниците стават по-близки със състезателите, защото възрастовата граница е много по-малка. Така състезателите са по-спокойни, но и в същото време се мотивират повече, за да се докажат на по-големите. Всяко едно дете търси погледите на треньорите, иска да чува мнението им, иска да се доказва и да знае, че то се справя най-добре. Много често в залите по киокушин е приложен взаимоучителния метод, в който дори и малките помагат на най-начинаещите. Това ги кара да поемат отговорност и да се стараят още повече в своята подготовка.

Да бъдеш помощник треньор в карате киокушин е не само предизвикателна, но и изключително отговорна роля. Това не е просто работа по време на тренировки или състезания – това е призвание, което изисква страст към бойното изкуство, търпение и желание да помагаш на другите да се развиват. Чрез ежедневната работа с децата, помощник треньорът не само помага за изграждането на бъдещите шампиони, но и формира характери, които ще носят ценностите на киокушин през целия си живот. Помощник треньорите се изявяват най-често по време на състезанията, те трябва да следят срещите, да помагат за подготовката и загрявката на състезателите, да бъдат неотлъчно до тях, постоянно да им говорят, като по този начин да ги мотивират още повече. А за един треньор няма нищо по-хубаво от това да има хора, на които може да разчита и да се доверява в определени ситуации – дали тренировка или лагер, дали състезание или изпит за повишаване на степента. Киокушин учи на много неща и най-вече на това да поемаш отговорност за другите, да бъдеш пример за по-малките и да бъдеш опра както на треньора, така и на подрастващите.