Годишната конференция за климатичните промени COP29 и нашето общо глобално бъдеще

Въпреки че през последните седмици почти от всякъде ни заливаше информацията относно предстоящата годишна конференция за климатичните промени COP29, съвсем не е толкова лесно да се разбере какво означава тя за различните държави по света. Малка група от тихоокеански островни държави, разположени в близост до бреговете на морето, настояват сериозно за повече финансови средства и по-бързи действия от страна на големите развити икономики, като същевременно организираха протести по време на преговорите. Със сигурност те привлякоха вниманието на световната общественост върху тежкото си положение, но какво означава всичко това за онези от нас, които живеят в други части на света?
В тази статия ще се абстрахираме от политическата конюнктура и политически обоснованите прогнози и ще се съсредоточим върху фактите. Това е единственият начин да стигнем до същината на проблемите и да разберем защо светът е в това състояние, в което се намира в момента.
Как завърши конференцията за климатичните промени COP29?
COP29 приключи с приемлив компромис по отношение на финансирането на борбата с изменението на климата, но не мина и без трудни моменти. Преговорите продължиха до самия край на конференцията, а решението, което се взе касае отпускането на около 300 милиарда долара годишно за справяне с покачването на морското равнище. Означава ли това, че е намерено генерално решение на проблемите, свързани с изменението на климата? Не съвсем…
Саудитска Арабия реагира със силен отпор
По време на конференцията бе установено, че делегат от Саудитска Арабия е променил ключов текст от преговорите, без да се консултира с нито една друга страна. Това сериозно застраши хода на преговорите и дори се заговори, че COP29 може да се провали. Въпреки че Саудитска Арабия през последните години демонстрира сериозен напредък по отношение на модернизацията в политическия и социален живот в страната, тя продължава да бъде силно зависима от интересите в сферата на търговията с петрол.

ПР инициативи като „Сезонът на Рияд“ са много добри, когато става въпрос за диверсификация на саудитската икономика, но петролът все още е основен източник на финансова стабилност. Вместо да призоваваме за твърде крайни мерки като спиране на добива на петрол и бързо навлизане на възобновяемите енергийни източници, от съществено значение е да сме наясно, че е необходим компромис, както и търсене на начини всички заинтересовани страни да работят заедно. Порицаването и заклеймяването на малък брой страни износителки на петрол никога няма да даде резултат, защото веднага ще създаде напълно излишното и вредно разделение на „те“ и „ние“. В крайна сметка разногласията относно променения текст бяха разрешени чрез съгласувани усилия за разбиране на преговорната позиция на всяка от участващите страни.
Ангажименти и обещания, свързани с метана
Глобалният ангажимент, свързан с използването на метан, беше заявен още на COP26 и е насочен към намаляване на емисиите с минимум 30 % до 2030 г. Процентът е определен в сравнение с нивата, отчетени през 2020 г. – годината преди поемането на ангажимента от всички участници в COP26.
Въпреки че към момента на писане на тази статия ангажиментът далеч не е изпълнен, важно е да се отбележи, че всички подписали го страни потвърдиха готовността си да положат необходимите усилия за изпълнението му. Важно е с общи усилия държавите да постигнат промяна на ситуацията, най-вече що се отнася до намаляването на нивото на метан в атмосферата. COP29 послужи и като идеален форум за обсъждане на технологията за улавяне на метан, която има за цел да преработи един нежелан страничен продукт и да го използва по иновативен начин.
Млади хора и прозрачност относно климатичните промени
Повишаването на прозрачността по отношение на климатичните промени се превърна в основна цел на екологичното движение, а COP29 изигра по-голяма роля в тази насока от която и да е предишна световна среща. За да можем да анализираме мащаба на проблема (и ефикасността на потенциалните решения), трябва да можем да се доверим на представените ни първични данни.

Надеждното оценяване и достъпното представяне на данни трябва да бъдат съчетани с експертен преглед на данните, така че всички всички заинтересовани страни да са наясно със същността и мащаба на проблемите. Лектори от десетки държави споделиха визията си за следващото поколение, заявявайки, че са избрали да прекъснат цикъла на предаване на проблемите от поколение на поколение.
Младите хора, чиито живот протича доста активно в социалните медии, имат уникалната способност да общуват и обсъждат различни теми и проблеми в голям мащаб и същевременно да черпят нови и нестандартни идеи в решаването им. Това е явление, на което трябва да се гледа много сериозно и отговорно, така че да не се допуска увеличаване на различията, а точно обратното – да се търсят допирни точки, диалог и компромиси.
В очакване на конференцията за климатичните промени COP30
Устието на Амазонка и градът с над 2 милиона души население ще бъде домакин на COP30 през 2025 г. и едва ли има по-подходящо място за провеждането на конференцията с оглед на начина, по който светът се променя. Белем е град, в който населението живее доста бедно, има сериозни проблеми с насилието и напрежението, породено от действията на улични банди и е силно замърсен по множество неприятни начини. В същото време обаче той е разположен в непосредствена близост до едно от най-невероятните природни зрелища в света.
Този поразителен контраст със сигурност ще провокира редица дискусии като акцентът ще бъде върху това как трябва и можем да живеем в по-голяма хармония с природата. За да се противодейства на прогнозираното покачване на световната температурата с два градуса, се изискват усилията и ресурсите на всяка една от държавите, както и стремежът им за съвместно решаване на проблемите с климата. Част от държавите вече са взели необходимите мерки в тази насока, но е важно да се прояви толеранс и към онези от тях, на които им предстои тази важна стъпка. Бразилия е може би най-добрият пример в това отношение.
Обединяване в глобален екип
Един от проблемите, свързани с обсъждането на изменението на климата като цяло и на политиката в областта на климата в частност, е, че темата се е превърнала в политическо разделение. Мнозина от десницата смятат, че това е измама, докато привържениците на лявата идея в политиката смятат, че този процес ще има една ли не апокалиптичен ефект. Това е разделение, каквото няма по други въпроси.
Цените на хранителните продукти могат да бъдат точно определени с помощта на инфлационната кошница; равнището на заетост се изчислява лесно във всяка развита страна; има множество сайтове, които осигуряват ясен и прозрачен достъп до най-новите тенденции в онлайн казино игрите. Фактът, че в дебата за климата няма основен източник на безспорна и надеждна информация, е своеобразна индикация, че разногласията са неизбежни.
Но независимо от това какви са политическите нагласи и различия, едно е ясно, трябва да се работи за общото благо. Очакваме с нетърпение ноември 2025 г., когато домакин на COP30 ще бъде Белем, Бразилия.
Водеща снимка: https://www.pexels.com/photo/person-holding-world-globe-facing-mountain-346885/