
В САЩ беше внесен нов законопроект, който има потенциала коренно да промени лицето на професионалния бокс. Инициативата, представена от политиците Брайън Джак и Шарис Дейвидс, цели да модернизира спорта и да въведе регулации, подобни на тези в UFC – най-голямата и най-организирана организация за смесени бойни изкуства.
Проектът, наречен „Закон за боксова реформа на Мохамед Али“, залага на нова структура, чрез създаване на Обединени боксови организации (UBO). Те ще разполагат с правото да излъчват свои шампиони, да сключват договори с бойци и да изграждат прозрачни и неподвластни на интереси класации. Това е крачка към край на добре познатите проблеми в бокса – корупция, объркващи титли, неясни ранкинги и съмнителни финансови сделки.
Сред най-важните промени е и въвеждането на минимално заплащане от 150 долара на рунд. В момента в някои щати боксьорите получават едва 20 долара на рунд – символичен и често унизителен доход, предвид рисковете в спорта. Новият закон предвижда и задължителни медицински прегледи, правила срещу допинг, както и по-строги ограничения върху залагането – бойците няма да могат да залагат на свои или чужди мачове.
Впечатляващо е, че TKO Group Holdings, компанията майка на UFC, открито подкрепя инициативата. Това говори за сериозното ѝ търговско и организационно значение. Ако новият модел бъде приет, той може да привлече повече инвестиции и зрителско внимание, а самите бойци ще се радват на повече защита и по-достойно отношение.
Лони Али, вдовицата на легендарния Мохамед Али, също е сред застъпниците на закона. Тя изрази надежда, че новата структура ще позволи на боксьорите да бъдат уважавани и подкрепяни не само когато напуснат ринга, но и по време на активната си кариера.
Потенциалното въздействие на закона не се ограничава само до САЩ. Ако реформата бъде приета и приложена успешно, тя би могла да предизвика ефект на доминото и в други страни с богати боксови традиции като Великобритания, Германия, Япония и Мексико. Стандарти за заплащане, здравеопазване и организация, зададени от американския пазар, често се възприемат като еталон и навън.
Боксът, който от години страда от фрагментация, липса на централен контрол и пренасищане с титли, може най-сетне да поеме в нова посока. UBO, ако бъдат създадени и наложени ефективно, предлагат възможност за по-малко хаос, повече прозрачност и повече реални двубои между най-добрите.