Начало ММА Да поговорим за събмишъните в ММА

Да поговорим за събмишъните в ММА

Да поговорим за събмишъните в ММА
0

Смесените бойни изкуства впечатляват със своята комплексност и голям набор от технически възможности, които правилникът позволява. Възможността за битка в различни дистанции дава възможност на бойците да нанасят различни удари, да използват голям набор от хвърлящи техники, разнообразен подход в клинч, прийоми за контрол на земята и събмишъни, с които да приключат безкръвно битката.

В следващите редове ще разгледаме някои от ефективните събмишън техники, които през годините успяхме да видим в най-много срещи и които успяха да придобият репутация на безкомпромисен и сигурен начин за финализиране на двубоя. В същото време ще опитаме да обясним доколко успешно е прилагането на събмишъни в наши дни.

Важно е да се знае, че правилникът на смесените бойни изкуства позволява съчетаването на ударна техника със събмишън ориентарана игра. За разлика от хватовите направления като джудо, самбо, БЖЖ и различни системи на събмишън граплинг-а, при ММА условията за ключ или душене могат да бъдат създадени с помощта на удари, които да отворят пространство, да създадат хаотичност в дефанзивната тактика на опонента и да дадат възможност за приключване с конкретна техника. Разбира се, ММА боецът се нуждае предварително от добър позиционен контрол за това.

На второ място е важно да се знае, че наличието на удари не винаги улеснява боеца, който търси събмишън. Така както те могат да бъдат използвани като мост към захватна техника за приключване, със същата сила важи правилото, че ударите често пъти работят в полза на защитаващия се от ключове или душене.

Събмишън играта в смесените бойни изкуства е истинско изкуство, което изисква комплексни качества. Телата могат да бъдат изпотени (ги или рашгард отсъстват), нивото на атлетизъм в ММА е много високо, понякога позицията и условията са добри, но клетката пречи (или пък помага). Старо правило в граплинга за ММА е, че той е доста по-груб и мощен, в сравнение с по-бавния и методичен подход в традиционните граплинг състезания. В този смисъл прилагането на събмишън в смесените бойни изкуства е истинско предизвикателство, особено когато срещу себе си имаш подготвен човек с адекватни познания за съпротива. Мнозина бойци с прилична игра на земя признават, че в определени ситуации предпочитат да търсят приключване с удари, вместо да рискуват доминантната си позиция с опит за събмишън, който в крайна сметка може и да не се получи.

Прилагането на събмишъни в модерния ММА е възможно и атрактивно, но става все по-трудно заради повишаването на нивото на компетентност на атлетите. В исторически план събмишън играта преди 15 или 30 години бележеше солиден успех, поради факта, че типичните страйкъри невинаги имаха добра подготовка за защита от събаряния, контрол и атаки за ключове или душене. Това помогна изключително много на Бразилското джу-джицу през 90-те в ММА. Човек със стабилен партер като Фьодор Емеляненко пък постигна впечатляваща статистика срещу корави бойци, благодарение на събмишън играта си, която беше развил в продължение на години чрез самбото. Оттогава обаче мина доста време и с обособяването на ММА не просто като боен правилник противопоставящ стилове, а като отделно бойно направление, нещата се промениха. Вече почти няма човек, който да не е запознат с фундаментите на играта на земя и това допълнително затруднява успешната стратегия, базирана на събмишън.

Статистиката потвърждава такова твърдение. За 2022-а година в UFC броят на приключени битки с ключ или душене е 98 – най-ниският резултат за организацията от началото на нейната дейност в процентно отношение. Причините за по-малкото приключени със събмишън битки са повече от една и част от тях изброихме в по-горните редове. Наравно с това има и естествена еволюция в концептуалното разбиране за стратегия по време на битката, в която събмишън ориентираната игра представлява сравнително по-малък процент, сравнимо с времена отпреди 10-15 години например.

Успешни събмишъни в UFC за 2022г. :

Arm Triangle in Clinch: 1
Keylock: 1
Kimura: 1
Rear Naked Choke from Back Crucifix: 1
Scarf Hold: 1
Von Flue Choke: 1
Kneebar: 2
Triangle Armbar: 2
Triangle Choke: 3
Neck Crank: 3
Anaconda Choke: 3
Guillotine Choke Standing: 5
D’Arce Choke: 5
Armbar: 8
Arm Triangle on Ground: 9
Guillotine Choke on Ground: 14
Rear Naked Choke: 38

Статистическите данни за 2022г. потвърждават красноречиво някои добре известни стари истини – голям процент от битките приключени със събмишън свършват с различни вариации на задушаващи техники. Сякаш, за да потвърдят старата максима излязла от устата на Хелио Грейси, че независимо от физическия капацитет на опонентите, шията винаги ще бъде уязвимо място за атака, където мускулите трудно могат да бъдат от полза при защита.

На база статистика и наблюдения, нека направим едно бързо ревю на онези събмишъни, които са доказали ефективността си през годините.

Да започнем със задушаващите техники. Ефективна задушаваща техника в ММА продължава да бъде Rear naked choke. При този събмишън контролът върху противника се осъществява върху гърба му и това душене е една от няколкото опции за приключване на двубоя, ако успеете да закачите куките и да задържите плътен контрол над движенията на противника. В тази ситуация възможностите за удари са малко, а Rear Naked остава доказано една от най-добрите опции. От същата позиция съществуват и други захватни опции като армбар и обратен триъгълник, но те са рядко срещани и рядко избирани възможности.

Arm triangle (Kata Gatame), D`arce choke и Anaconda choke са други добри възможности за приключване на опонента с душене в ММА. Оплътняването и на трите задушаващи техники изисква една ръка на съперника да бъде заедно с главата му между ръцете на душащия. Трите вариации се прилагат от различни позиции в зависимост от движението и защитата на противника. През годините тези задушаващи техники доказаха ефективността си в битки без кимона и остават едни от най-високопроцентните събмишъни за душене.

Друга задушаваща техника, която работи добре в ММА е т.нар. „триъгълник“, който в смесените бойни изкуства най-често се практикува, когато сте поставени по гръб. Триъгълникът остава една от техниките с много висок процент на успеваемост, когато механиката й се изпълнява точно и се оберат т.нар. „буфери“, които дават възможност на съперника да се противопоставя, да диша и да предприеме дефанзивни действия. Съществуват множество вариации на триъгълника в различни позиции, но този от затворен гард продължава да бъде най-често използвания в ММА. Както се вижда от статистиката на UFC за 2022-а година той е приложен успешно три пъти, а в други два случая е използван като опция за армбар.

Говорейки за армбар, този събмишън остава един от най-успешните в ММА по отношение на ключовете на ръцете. В различни мачове виждаме успешен завършек от доминантните позиции сайт-контрол и маунт, а в други ситуации добри граплери завършват битката с него и от затворен гард. Изглежда, че армбарът никога няма да остарее в ММА. Всички вероятно помним годините, в които Ронда Роузи демонстрираше завидно техническо майсторство и завършваше голяма част от своите опонентки именно с тази техника. Историята още помни чудесния преход на Деметриус Джонсън, който успя да направи армбар от позиция за хвърляне на суплес.

Кимура/Американа

Това са две вариации на ключ на раменната става, които понякога успяват да наранят и лакътя. Кимура и Американа продължават да бъдат търсени възможности за приключване на двубоя особено в сайт контрол. Завършването им обаче не е никак лесно в ММА и една от основните причини е сериозният атлетизъм на опонентите. В такива моменти само перфектното техническо изпълнение и тайминг биха могли да решат нещата във ваша полза.

Ключовете на краката са изключително специфичен сегмент от събмишън играта, който претърпя бурно развитие през последните години. Инструктори и граплери на най-високо ниво внесоха редица позиционни нововъведения и разбирания за механиката им, особено за т.нар. Heel Hook. За съжаление не се случва често да видим завършек на ММА мач с ключ на крака, а всеки път, когато това се случи феновете на граплинга и Бразилското джу-джицу тържествуват. Въпреки това атаки като Knee bar и различни вариации на Heel Hook продължават да бъдат възможни опции на земя и всяко едно тяхно подценяване или незнание на позицията може да струва скъпо на атакувания. През последните години бойци като Раян Хол със сравнително скромна игра в стойка заложиха на атаки за ключ на краката, които неколкократно се озоваха с успех. В близкото минало Розимар Паларес пък беше истинско страшилище за опонентите си и често ги контузваше с ключове на краката.

Ударните сблъсъци продължават да представляват основен интерес за феновете, които харесват директните и открити съприкосновения в смесените бойни изкуства. Въпреки това събмишън играта продължава да бъде съществуващ фактор в ММА и макар пътят до успешния ключ или душене да изглежда скучен и неатрактивен, той е наситен с високо ниво на компетентност, технически познания, сила, тайминг и контрол над ситуацията. По тази причина приключването на мача по този начин ще продължава да бъде високо ценено и признавано от експертите в този комплексен боен спорт.

тагове: