
По време на 19-ото издание на Международния летен лагер по бойни изкуства, екипът на Boec.bg имаше удоволствието да разговаря с един от най-интересните и колоритни гости – Соке Масанори Огава. Майсторът по иайдо – древното самурайско изкуство на изваждане на меча – е основател на Arakimunisairyu Ogawa доджо и пазител на вековни японски бойни традиции. В лагера той преподава специализирани техники, които рядко могат да бъдат видени извън Япония.
„Иайдо не е просто изкуство на владеене на меча. Това е философия, път и начин на живот“, казва Огава. „Катана може да те научи на много неща, които нямат пряка връзка с бойното изкуство – тя изгражда характера, дисциплината и честността. Най-важното, на което учим учениците си, е да бъдат честни – със себе си и с другите.“

Роден в доджото, буквално, Масанори Огава започва своето обучение буквално след като прохожда. По думите му няма универсална подходяща възраст за началото – „някои започват на 3, други – на 5, зависи от развитието, но най-важното е, че растеш с меча. Ако израснеш с катана, тя става продължение на тялото ти. Ваденето и прибирането ѝ в ножницата става толкова естествено, колкото да си бръкнеш в джоба.“
В своето обучение той използва три различни вида меч – с различна дължина и приложение. Иайдо, за разлика от много бойни дисциплини, не включва състезания или турнири. „Това е изкуство на вътрешния път, не на победата над друг. В началото на иайдо изобщо не е имало степени или колани – имало е само учител и ученик. Днес вече има нива, но духът на обучението остава същият.“

Уникален елемент на иайдо е симулацията на битка с няколко противници едновременно – до четирима. В същото време се тренира и противоположното – групово нападение, при което двама или трима бойци трябва да действат синхронно срещу един или няколко противници, без да си пречат и без да се нараняват.
Тренировките включват както дървени мечове за начинаещи, така и истински остри катани – използвани от майсторите и напредналите. Но същинското предизвикателство идва от подхода на обучение. Масанори Огава не обяснява с думи. „Истинският ученик трябва да ‘открадне’ техниката. Да наблюдава, да анализира движението на тялото, да се учи с очи, не с уши. Учителят показва – ученикът сам трябва да бъде гладен за знание.“
Огава предлага два вида обучение – за любители и за онези, които искат да поемат по дългия път на майсторството. И за двете групи обаче има едно изискване: отдаденост.
След участието си в лагера, Соке Масанори Огава споделя, че е очарован от България. „Харесвам тази страна, хората, атмосферата. Надявам се да се връщам тук отново и отново“, казва с усмивка майсторът, който носи духа на самурайската традиция от Страната на изгряващото слънце чак до българското Черноморие.