
Обучението в бойните изкуства е преди всичко едно изживяване, свързано с учене. Всеки ден, който прекарвате в доджото, сте заляти с нови движения, техники и стратегии.
Най-добрият начин да овладеете целия този материал е като се поучите от грешките на онези, които са минали по този път преди вас. С други думи — ако успеете да избегнете капаните, в които са попаднали други бойци, ще бъдете с една крачка по-напред на следващия си изпит или спаринг.
10. Тренирате едната страна на тялото повече от другата
Много ученици винаги застават в една и съща бойна стойка — с едния и същи крак отпред — и смятат, че така ще е и на улицата. Не осъзнават, че това ги прави предсказуеми в доджото и ги лишава от възможност да реагират адекватно на нестандартни атаки в реална ситуация.
Решение: Тренирайте първо по-слабата си страна. В спаринг, опитайте да атакувате с ръката или крака, които обикновено не използвате. Дори само да сменяте стойката си често по време на бой ще ви държи фокусирани и техниките ви ще бъдат по-точни.
9. Използвате прекалено много сила
Много начинаещи се опитват да удрят или ритат с такава сила, че губят контрол и се излагат на риск от контузия.
Решение: При изучаване на нова техника, съсредоточете се върху правилната позиция на тялото от началото до края на движението. Когато я усвоите, можете да добавите сила.
8. Движите се прекалено бързо
По-нискостепенните ученици често гледат колко бързо се движат по-високите пояси и се опитват да ги имитират, без да са готови за това. Това води до лоша техника и повишен риск от нараняване.
Решение: Помолете напреднал ученик да ви покаже новото движение бавно, след което го повторете в забавен ритъм. С времето, когато техниката ви стане втора природа, ще добавите и скорост.
7. Прекомерно разтягане твърде бързо
Особено голям проблем за по-възрастни практикуващи, които тепърва започват. Ако движението надвишава възможностите на тялото, това може да доведе до разтегнати мускули или скъсани връзки.
Решение: Разтягащи упражнения у дома или на работа преди тренировка ще ви дадат предимство — тялото ви ще бъде частично загрято преди официалното разтягане в доджото.
6. Задържане на дъха или неестествени модели на дишане
Много начинаещи го правят толкова често, че се замайват или губят фокус. Освен това подсъзнателно намаляват енергията си и концентрацията си.
Решение: Отпуснете се. Дишайте докато се движите и издишайте при кулминацията на удара, ритника или блокирането. Стремете се да дишате от корема, не от гърдите.
5. Упражняване на напреднали техники преди да овладеете основите
Много бойци грешат точно тук. Резултатът: слабо изпълнение на блокове, удари и ритници.
Решение: Запомнете — основните техники са градивните елементи на сложните движения. Прекарвайте повече време в овладяване на базовите умения.
4. Недостатъчен прием на вода преди, по време и след тренировка
Бойните изкуства са едни от най-изтощителните аеробни и анаеробни тренировки, но много ученици не пият вода, мислейки си, че потта е полезна и че не е нужно да се хидратират.
Решение: Пийте вода преди, по време и след тренировка. Така ще помогнете на мускулите си — които са около 70% вода — да работят оптимално и ще намалите времето за възстановяване.
3. Претоварване твърде рано
Почти всеки боец е изпадал в това — прекалено много удари с ръце в лапи, твърде много ритници в чувала, твърде много падания — и след това контузия.
Решение: Нека тренировките ви бъдат 90% физически и 100% ментални. Оставете си сили за следващото занимание. Съсредоточете се върху контрол и прецизност.
2. Упражняване само на любимите ви техники
Всички бойци имат склонност да тренират повече това, в което вече са добри, отколкото техниките, които трябва да подобрят.
Решение: Изпълнявайте всички техники с двете страни на тялото. В приятелски спаринг, изненадайте себе си (и опонента си), като приложите трудна техника, която досега не сте използвали.
1. Трениране само веднъж седмично
Някои бойци са толкова заети, че не намират време за повече от една тренировка седмично. Тренират един ден, а през следващите шест забравят наученото и техниката им се влошава.
Решение: Стремете се да посещавате доджото поне четири пъти седмично. В дните, когато не тренирате, работете върху бойното си „домашно“. Ако се отнасяте към тренировките си като към училище, ще напредвате много по-бързо.