Начало ММА Залози на UFC: Как да използваме статистиката за предимство
0

Залози на UFC: Как да използваме статистиката за предимство

Залози на UFC: Как да използваме статистиката за предимство
0

Смесените бойни изкуства се превърнаха в истински култ – MMA спортовете вече имат значителна аудитория, която нараства стремглаво с всеки изминал ден. Не би било преувеличено да се каже, че чарът на професионалния бокс лека-полека се изпарява и този спорт изобщо не е толкова атрактивен, колкото беше в края на миналия век например. Но пък Mixed Martial Arts дисциплините носят тази динамика и страст, която се позагуби на ринга в последните години, затова и продължават да привличат публиката. Няма директна корелация между двете неща и все пак връзка съществува.

Та популярността на MMA вече не е никаква новина, като и любителите на спорта, далеч от бойните страсти, знаят коя топ лигата – UFC. Октагонът събира светлините на прожекторите, а железните мъже от цял свят показват уменията и издръжливостта си не само пред аудиторията в залата, но и пред зрителите, следящи със затаен дъх битката през екраните от най-различни кътчета на планетата. А шоуто в Ultimate Fighting Championship e гарантирано практически всяка седмица.

При такава популярност на смесените бойни изкуства е напълно нормално топ лигата UFC да има своето запазено място в платформите за спортни залози. Българските почитатели също имат възможност да правят прогнози на битките в Октагона, като могат да се възползват и от информацията, които им дава статистиката. Данните са много и са на разположение на всеки, който се интересува, но е важно също така да знае и как да ги разчете.

Какво трябва да знаете за UFC?

Запалените почитатели на Ultimate Fighting Championship могат да прескочат тази част от текста, защото със сигурност са наясно с фундаментите на топ MMA шампионата. Няма да навлизаме в детайли, а маркираме най-важните неща. UFC, както и други Mixed Martial Arts, комбинират техники и похвати от различни бойни дисциплини като бокс, карате, борба, джудо, джиу-джицу, кикбокс, муай тай и таекуондо. Специално в Ultimate Fighting Championship има 9 основни категории според теглото на участниците.

Вече няколко пъти срещнахте понятието Октагон – така се нарича бойното пространство. Това е запазената марка на лигата – нейният ринг, ограден от метална мрежа, има осмоъгълна форма. Стандартните размери предвиждат своеобразният диаметър (или в случая разстоянието между два срещуположни ъгъла) да бъде 9 метра.

От колко рунда се състои един бой?

Това зависи от тежестта на мача – ако говорим за битка за титлата в дадена категория или за основно събитие (Main Event) за вечерта, то бойците имат на разположение 5 части, за да излъчат победителя. Ако нивото на мача не е максималното, то тогава се играят 3 рунда. Дължината на един рунд не може да превишава 5 минути.

А как се определя победителят?

Тук приликите с бокса са доста, включителни и при някои от термините. И в ММА има нокаут тогава, когато един от бойците свали противника на земята и той не може да се изправи, за да продължи. Може да бъде и технически нокаут по преценка на съдията или на медицинско лице. Отказване или submission също определят изхода на битката. При нарушаване на правилата (да, има такива, и то стриктни, противно на представата, че в Mixed Martial Arts всичко е позволено) може да последва и дисквалификация.

А когато мачът се изиграе до изтичане на послендия рунд, то трябва да бъде взето съдийско решение. Това се прави на база на преценката на тримата съдии, които се намират около клетката и точкуват ударите на бойците, кой контролира боя и как се защитава. За всеки рунд се дават оценки, като в края те се събират, за да се определи победителят.

Кои статистически показатели са полезни при прогнози на MMA?

UFC е американска спортна лига, което означава, че предлага изобилие от статистическа информация. Любителите на смесените бойни изкуства и на предвижданията могат да се възползват от акумулираните и усреднени данни, когато поставят своите залози на даден мач или събитие.

Естествено, на преден план излиза ранглистата и общият баланс на всеки от участниците в боя. Ако единият се е бил 20 пъти и победил в 18 от схватките, а противникът му е стъпвал в Октагона 5 пъти и спечелил само веднъж, то фаворитът изглежда ясен. Самият коефициент при такъв неравностоен сблъсък би подсказал достатъчно.

Но в UFC се събират все пак топ бойците и от самата организация се стремят да оформят равностоен шампионат, в който разликите между участниците. Да, когато в Октагона влезе някой като Алекс Перейра, Ислам Махачев, Илиа Топурия или Шамил Газиев, то големите шансове са на негова страна. Повечето битки обаче са непредвидими, а заравянето в статистиката има своя резон. И ето кои са основните показатели.

Нанесени удари

Това показва активността в атака на съответния боец. Основен критерий е средният брой удари за една минута (Strikes Landed Per Minute, SLpM). Когато показателят е около 6-7, то значи този участник води боя и това му дава повече шансове за успех. Но е важно да се има предвид и точността на ударите (Striking Accuracy). Това е измерване на това какъв процент от атаките успяват да бъдат пласирани в тялото на съперника според правилата.

Получени удари

Естествено, този, който бива атакуван по-често и по-интензивно, е по-вероятно да загуби. Тук логиката е обратна на тази от предходния пасаж. Съответно, важен показател е Strikes Absorbed Per Minute (SApM) – колкото по-малко понесени удара средно на минута от боя има даден състезател, толкова по-добре се защитава, а това говори и за високи шансове за успех. Показателят за избягване на ударите (Striking Defense Percentage) също е индикатор в тази посока, като ниво над 65% се смята за високо.

Успеваемост при сваляне на съперника

Става дума за т.нар. Takedown или като аналог от борбата – туширане. Свалянето на съперника е път към постигане на нокаут, а статистически може да се измерва колко често даден боец осъществява успешно такова действие. Обикновено за база се използва показател като среден брой тейкдаун за 15 минути. Естествено, по-високо число тук говори и за доминираща роля на състезателя. А има и Takedown Accuracy, т.е. прецизност при опитите за сваляне. Ниво над 50% постигат високоефективните бойци.

Подобно на ударите, тук показателите могат да се гледат от другия полюс и да се оцени даден ММА спортист като способност за защита. Т.е. колкото по-висок процент на отбиване на Takedowns записва или колкото по-малък е средният брой на база период от време (стандартно 15 минути), толкова по-надежден избор може да се окаже в Октагона.

Време и издръжливост

Както вече стана дума, далеч не всички битки се решават с нокаут или със събмишън. Всъщност, според статистиката, която изнасят от UFC, най-голям процент са двубоите решени по точки от съдиите – не надхвърлят половината двубои, но са повече от категоричните победи.

Така че е важно да се оцени и каква е издръжливостта на участниците в боя. А как се измерва това? Може да се провери колко време средно на мач прекарва в октагона даден ММА спортист. Разбира се, това не дава всички отговори, тъй като може да се окаже силно доминиращ и да печели бързо. Но пък при залози може да се има предвид тогава, когато мачът се “закучи” и е близо до това да изпълни максималното си времетраене. Тогава може да се окаже, че предимство има по-издръжливият боец, дори и първоначално да изглежда по-малко вероятно той да бъде победител.

А времето като показател има значение при прогнозите също така тогава, когато са включени повече пазари – не само кой ще спечели, но и колко дълго ще продължи дадена битка и какъв ще бъде способът за определяне на победителя.

Това са основните статистически показатели, които трябва да имат предвид любителите на прогнозите. Разбира се, има и по-детайлни данни, които навлизат в по-голяма дълбочина в тънкостите на смесените бойни изкуства. Всяка подробност може да има значение в свирепата битка в Октагона, дори и да изглежда пренебрежимо малка за външния наблюдател. А UFC продължава да расте като спортно ниво и популярност, така че на тези детайли тепърва ще се обръща все по-сериозно внимание.

тагове: