Начало Senshi Легенди на бойните изкуства се събират редовно в България

Легенди на бойните изкуства се събират редовно в България

Легенди на бойните изкуства се събират редовно в България
0

Легенди на бойните изкуства от цял свят се събират редовно в България, за да провеждат семинари, пише Такуджи Йошикура за KWU. Предлагаме ви превод на публикацията, написана от първо лице.

Сред имената са световният шампион по киокушин карате Захари Дамянов от България и K-1 бойците Семи Шилт и Петер Артс.

Първият български турнир за бойни изкуства SENSHI вдига нивото си с всяко изминало издание и вече приема бойци, които са се състезавали за Glory. В този материал ще бъде покрита част от треската по бойните изкуства в България.

Веднага, щом чух, че легендарни бойци от K-1 и киокушин карате се събират в България, реших да се кача на самолета, за да отразя събитието. Сменях самолети и летища през Истанбул, за да пристигна в България. В хотела срещнах професионални бойци от ранга на K-1 звездите Семи Шилт, Ернесто Хуст, Петер Артс, Анди Зауер, Алберт Краус и киокушин карате звездите Франсиско Фильо, Глаубе Фейтоса, Евертон Тейшейра, Андрюс Накахара. Освен това там бяха киокушин карате световният шампион Захари Дамянов, Акира Масуда от Япония, който често е считан за най-добрият японски боец, побеждавал много чуждестранни противници, както и кралят в лека категория Рю Нарушима.

Защо им е да идват тук? Целта на визитата им е да вземат участие в професионалния турнир за бойни изкуства SENSHI, който е основан през февруари 2019 г. от г-н Иво Каменов. Той е патрон и поддръжник на Световния куокушин съюз, както и карате киокушин инструктор, за да докаже истинската сила на киокушин майсторите. Озовах се там за 15-тото издание на турнира, в който взеха участие хора от всички точки на света. Оказва се, че всеки път се организират семинари по кикбокс, MMA и карате в рамките на няколко дни. В тях вземат участие водещи легенди, като учители и инструктори. Освен това те влизат в ролите на съдии и презентатори по време на шампионата.

На 16 февруари един от семинарите се проведе в най-голямата спортна зала във Варна – SENSHI Gym. Размерът ѝ е, колкото втория салон на националния стадион „Йойоги“. Сградата е построена преди около 30 години като басейн с план да бъде част от олимпийската кандидатура на България. През 1989 г. обаче комунистическият режим се разпада и планът пропада. В последствие съоръжението е изоставено, само за да бъде откупено от г-н Каменов и заедно със SENSHI през януари 2022 г. фитнесът отваря врати. На първия етаж има основна фитнес зала и салон за бойни изкуства с боксов ринг. На подземния етаж има зала за карате доджо и такава за джудо. Фитнесът се използва и от известни професионални футболисти, което позволява на всеки да се познае с атлети от различни сфери на спорта. На тренировъчната площадка Петер Артс, Анди Зауер, Фильо и Фейтоса показваха K-1 техники в отделните им сесии. В подземието Андрюс Накахара, който има мачове срещу Казуши Сакураба и Шунго Ояма на японския MMA турнир DREAM, преподаваше джу-джицу. В залата за джудо Семи Шилт – двукратен шампион на Хокутоки, преподаваше техники за хвърляне.

Обща тренировка по full contact карате се проведе в градския тренировъчен салон, където Фильо, Глаубе и Рю Нарушима бяха водещи инструктори. Акира Масуда бе поканен, като специален гост този път, за да проведе семинар, който продължи малко под един час. Киокушин каратето е много популярно в България, защото салонът бе препълнен с ученици. Full contact каратето в Япония не предвижда удари в лицето, но тук те се използват. Киокушин каратето е вид карате, в което е естествено да търсиш по-практични цени в посока духа и психиката, както се вижда и тук.

Освен практичният подход, много важно е влагането на сърцето. Оценката за човешките взаимоотношения трябва да се влага по принцип. Г-н Каменов споделя, че приятелствата, които е създал на тренировъчните лагери из Европа, са най-ценното богатство за него. „Карате семинарите и тренировъчните лагери са много важни – споделя той. Не само за подобряване на физическата сила, но и за възможността да изграждаш ценни приятелства“.

Професионалният турнир за бойни изкуства SENSHI

На следващия ден на 18 февруари Дворецът на културата и спорта във Варна прие 15-тото издание на турнира за бойни изкуства SENSHI 15. Имаше общо 16 мача основно по правилата на кикбокса и два по правилата на MMA. Без проблем може да се нарече международен турнир с много силни атлети от 19 държави, включително от Канада и Бразилия, както и от Европа и Азия. Япония имаше един представител – Джо Миахара, който ще вземе участие на Световния шампионат по кудо през май. Миахара се би в KWU Full Contact (кикбокс правила) в категория до 80 кг. срещу Ахмедов (21, Узбекистан) – шампион за 2020 г. на WMF Muay Thai World Championship с акредитация към Националния олимпийски комитет на Тайланд. От самото начало боят бе двуостра битка с атаки и защити, но Ахмедов взе предимство с някои кикове в клинча. Срещата бе прекъсната и Миахара спечели с дисквалификация. На следващия ден, когато бе прегледан, бе установено, че е получил фрактура в областта на лявата буза. Стана ясно обаче, че това няма да му попречи на участието на Световния шампионат по кудо през май.

Запитах Артс и Хуст за най-добрия участник, според тях, и те посочиха „Румънския Рамбо“ Флорин Ламбаджу, който бе в серия от поредни нокаути. Когато гледах мача, той размахваше мощни ръце, повали опонента си на два пъти и спечели с впечатляващ нокаут! Той демонстрира невероятна сила. И двете MMA битки приключиха предварително с ненапълно разкрит силов потенциал.

Сред бойците, които са участвали на SENSHI, са Сергей Браун, Уку Юрендал и Щефан Латеску, които в момента се състезават във водещите европейски кикбокс турнири, като Glory, което предполага, че SENSHI ще даде път на бойци със сериозен потенциал. Следващото издание на SENSHI ще се състои на 13 май на същото място.

Шихан Франсиско Фильо – победител на шестото издание на Kyokushin Kaikan World Cup

През миналия декември той се премести с Глаубе Фейтоса от Kyokushin Kaikan в KWU. Той е известен с пламенното си преподаване на карате и K-1 техники, но това, което най-много обича да преподава, както сам споделя, е дух. „След като станах световен шампион, исках да отида в K-1. Бях малко притеснен дали ще се справя с ударите в лицето за шампион и колан. След това се насочих към MMA. Бях буквално обсебен от боевете. Скоро обаче погледнах към себе си. Ако гледаш само навън, пропускаш да видиш много неща. Прекрасна външност, но вътрешна празнота – това е нещо, което никой не бива да допуска. Искам да вдигам психическото ниво на учениците си. Не може да са бляскави само отвън. Шампионът може да се само един, но човек трябва да е готов да издържи докрай. Важното е да дадеш най-доброто от себе си. Искам да отдам живота си в разпространението на киокушин каратето. Хората, които се отделиха от киокушин, сега се събират в KWU. Това е нещо прекрасно. Техниките им може и да се различават по един или друг начин, но накрая важното е, че сме едно. Искам да обединя киокушина в едно“.

Шихан Акира Масуда – главен инструктор на IBMA Kyokushin Kaikan Masuda Dojo

Този път той бе поканен, като специален гост, макар да взе участие в семинара, който продължи около час. Г-н Масуда обясни по един много простичък за разбиране начин основните на уке (техника за блокиране) и каеши (контраатака), след което проведе дискусия с участниците.

„Бях много впечатлен от отлично окомплектованите съоръжения и страстта на хората в Източна Европа. Нямах възможност за близък контакт с Шихан Фильо и останалите инструктори в миналото на Kyokushin Kaikan и шансът да общуваме сега с тях бе много значим и полезен за мен. Благодарен съм на г-н Захари Дамянов от България, който ми асистираше по време на семинара, за да обяснява на учениците. През последните 15 минути изслушах впечатленията на участниците. Когато попитах децата и младежите за значението, което отдават в киокушин карате тренировките, много от тях казаха, че искат да повишат самочувствието си и да го използват за в бъдеще в живота си. Останах трогнат от думите им. Докато преподаваме карате за защита в моето Masuda Dojo, използваме защита за лицето и в същото време създаваме себеосъзнаване и духовенство в бойните изкуства. Осъзнавам на този етап от живота си, че трябва да се опитвам да преподавам така, че каратето да е по-достъпно за платите, които имат нужда да го прилагат в реалния живот“, каза г-н Масуда.

Най-добрите участници на SENSHI стигат до Glory. Много незнайни войни се очакват на състезания в Япония