С огромно съжаление съобщаваме за кончината на Шихан Константин Божилов, основоположникът на киокушин карате в България. На 75 години си отиде един от най-уважаваните дейци в бойните спортове у нас.
Шихан Константин Божилов е роден на 22 юни 1946 г. в град Варна.
На 14-годишна възраст започва да тренира джудо, а през 1967 г. става и треньор по джудо. Защитава 4-ти Дан в този боен спорт през 1976 г. В същата година взима и 1-ви Дан по киокушин карате в град Краков, Полша.
Бащата на киокушин в България
Шихан Божилов успява да внесе източното бойно изкуство в тежките времена на социалистическия режим. Срещал се е със създателя на киокушин Масутацу „Мас“ Ояма в Япония. След това съдбовно запознаство става представител на японското светило в България в периода 1976-1991 година. Заместник-председател и Управител на Българска Федерация Киокушин до 1991 г.
През 1976 г. Сенсей Анджей Древняк (тогава 2-ри дан) посещава гр. Варна и осъществява контакт с група трениращи шотокан карате. Проведените съвместни тренировки са достатъчни, за да убедят групата, че киокушин е по-прогресивен стил и тя е пленена от идеята да го тренира. Първи започва да тренира Шихан Константин Божилов (2-ри дан джудо) и силно впечатлен от видяното, той започва да разказва на свои приятели джудисти. Същата година заминава на тренировъчен лагер в Полша.
„Влюбих се в карате киокушин, когато видях за първи път демонстрация в този спорт. Реших, че приляга на българите и се запалих да го разпространявам“, споделя Шихан Божилов в едно от малкото си интервюта за Българското национално радио (БНР).
През следващата 1977 г. се организира първият тренировъчен лагер в България под ръководството на Анджей Древняк и с участието на други полски каратеки. Полша по онова време е сред елита на киокушин в Европа, а Древняк е ученик на Ояма Сосай. В лагера участват вече пет клуба. Първите клубове, които последват примера на варненци са Ловеч и Димитровград.
1978г. се организира втори лагер под ръководството на Анджей Древняк и Ищван Адами (Унгария), също ученик на Ояма Сосай. През декември същата година е и първото участие на българския киокушин на международното татами. На турнир в Краков (Полша) се състезават Пламен Георгиев и Валентин Георгиев. Популярността на киокушин в България нараства и клубовете се увеличават на осем.
„Бяха трудни времена. Всеки един момент можеха да дойдат и да ме арестуват“, споделя Шихан Божилов пред БНР.
1979г. се провежда първото състезание за мъже в България, което е при закрити врати поради забраните на тогавашната власт. Въпреки трудностите клубовете се увеличават на десет. Провеждат се два летни лагера във Варна и в Краков.
Признанието от Ояма
През 1989 година лично е удостоен от Ояма с 4-ти Дан за приноса му в развитието на киокушин в страната. По това време трениращите под ръководството на Шихан Божилов само във Варна са достигнали между 1200 – 1300 души.
През 2018 година е удостоен с 5-и Дан.
През живота си Шихан Константин Божилов се лишава от много в името на развитието на бойното изкуство. Счита се за „баща“ на много родни шампиони.
Близките му го определят като много добър човек, който държал на дисциплината и имал отлично чувство за хумор.
Погребението на Шихан Константин Божилов ще бъде в неделя, 5-ти декември, от 13:30 в Катедрален храм в град Варна и 14:30 на Централни гробища.
Екипът на Boec.BG изказва искрени съболезнования на семейството и близките на Шихан Константин Божилов!