SENSHI е не просто поредното състезание за майстори в бойните изкуства. То е нещо много повече. Духът, който носи, е съизмерим с този на бушидо (пътя на война). Това мнение сподели Шихан Акира Масуда пред микрофона на Boec.bg за предаването „В развитие“ на Bloomberg TV Bulgaria.
„В бушидо там, където влагаш най-голямата си енергия, когато самураите се изправят един срещу друг, за да отнемат живота си. Те го правят откровено и честно. В SENSHI усетих точно това и ме зарадва“, каза киокушин майсторът за лагера и галавечерта SENSHI, които се състояха между 17-19 февруари във Варна.
Акира Масуда бе специален гост-лектор при първото си посещение в България. Той остана изненадан от факта, че повече от 500 души се стекоха в „Морската ни столица“, за да се срещнат, както с него, така и с останалите учители на лагера.
Той разказа и за легендарното предизвикателство на 100 души кумите, което представлява бой с цели 100 съперника последователно. Масуда е последният, успял да го изпълни пред погледа на основателя на киокушин – Мас Ояма.
„Това, което ми даде предизвикателството 100 купите, е чувството за благодарност. Чувството ми за благодарност е към създателя на киокушина – Масутацу Ояма, благодарност към родителите ми, към приятелите, към всички съотборници и дори към моите противници. Благодарен съм на всеки един от тях. Изпитанието ме научи на благодарност към всички и всичко. Също така за мен това е просветление. В бушидо човек минава през различни изпитания, за да стигне до това просветление. Смятам, че това е най-важното, което получих от предизвикателството“, разказа той пред микрофона ни.
На първо място идва физическото, а след това и психическото изпитание, без двете да е възможно да се разделят, допълни Шихан Акира Масуда. Но, за да тестваш духа си, то първо трябва да предизвикаш тялото.