Начало kwu senshi Шихан Кеничи Осада: „Кудо не търси конфронтация, а хармония“

Шихан Кеничи Осада: „Кудо не търси конфронтация, а хармония“

Шихан Кеничи Осада: „Кудо не търси конфронтация, а хармония“
0

По време на 19-ото издание на Международния летен лагер по бойни изкуства, екипът на Boec.bg имаше удоволствието да разговаря с президента на Световната федерация по Кудо – джукучо шихан Кеничи Осада. Изключителен майстор и авторитет в бойните среди, той представи философията на Кудо, както и вижданията си за развитието на бойците и на изкуството като цяло.

„Кудо се отличава от останалите бойни дисциплини – ММА, джудо, карате и други. Докато повечето от тях имат ясно изразен състезателен характер, при нас акцентът е върху приложимостта. Целта е да се съчетаят различни техники, да се научиш да използваш правилно тялото си, а всичко това да се превърне в ефективна, работеща за боеца система“, споделя шихан Осада. Той определя Кудо като синтез между ударни и хватови стилове – удари с ръце и крака, борба, техники от джудо. Но подчертава: „Понеже в основата на Кудо стои киокушин карате, вярвам, че развитието на ударите трябва да е приоритет. Един добре трениран боец трябва да умее да приключи битката с един единствен удар.“

Освен бойните умения, преподавателският подход също е от ключово значение. „За да бъде някой добър треньор, не е достатъчно само да владее техниките – трябва да знае как да ги предаде. Учениците не бива да губят интерес. Те трябва да се забавляват и да бъдат мотивирани. Това е тайната на ефективното обучение“, казва японският майстор.

В разговора той сподели и най-дълбокото си лично прозрение, придобито през годините на практика: „Може би защото съм японец, за мен най-важното в битката е да се слееш с противника. Да се постигне хармония. Само така можеш да усетиш и предвидиш всяко негово движение и да го контролираш.“

Посланието, което Кеничи Осада отправи към участниците в лагера, бе дълбоко свързано със същността на самото изкуство. „В японския език „ку“ означава свобода. Кудо не цели конфронтация, а търси хармония. И чрез тази хармония човек може да бъде наистина свободен.“

Президентът на Световната федерация по Кудо не скри впечатленията си от провеждащия се лагер: „Рекордният брой участници – над 2000 души – говори много. Възхитен съм от многобройните българи, от тяхната дисциплина и уважение към треньорите и останалите ученици. Това са фундаментални качества за всеки, който върви по пътя на бойните изкуства.“