Красимир Инински, председател на Българската федерация по бокс, член на борда на директорите на Европейската конфедерация и вицепрезидент на Българския олимпийски комитет, разказва за развитието на бокса.
Какви са предизвикателствата ви като лидер в структурите на големи спортни организации?
Винаги съм искал да променям нещата, да пиша история и това ми дава стимул непрекъснато да търся възможности за развитието на бокса и имиджа на България. Българската федерация по бокс, която управлявам вече 11 години, даде живот за много международни формати в подкрепа на боксьорите да изкачват върховете. Моето желание беше боксът да не е просто хоби, а да стане сериозна професия, с която един спортист може да изкарва пари и да храни семейство, и това стана. Международната боксова асоциация (IBA) вече даде свобода на боксьорите да преминават от олимпийски към професионален бокс и да се връщат, което е голям напредък. През 2017 г. създадохме Националната боксова лига, за да може най-добрите ни боксьори да участват наравно с професионалистите в галавечери и да печелят заслужено за труда си.
При избора за борд на директорите на Европейската конфедерация EUBC тази пролет вие събрахте максимален брой гласове. Как спечелихте доверието на всички?
Моята кандидатура обедини двете лобита в EUBC – на Западна Европа и скандинавските страни и на Източна Европа, и това не е само игра на дипломация. Президентите на европейските федерации знаят как работим в България. С тях винаги обменяме идеи за популяризирането и развитието на бокса. Те виждат какво правим като организатори и домакини на първенства на високо ниво. От друга страна, позицията ми в борда е гаранция, че България е фактор, когато се вземат решения на най-високо равнище.
Какво направихте за престижа на Българската федерация по бокс?
Политиката да подкрепяме най-прогресивните идеи и новите таланти, като създаваме нови формати. Ние сме инициатори на международния турнир по бокс за младежи „Мемориал Емил Жечев“ и международния боксов турнир за жени и девойки „Балкан“. Развихме най-стария международен боксов турнир в Европа „Странджа“ не само в актуалните 13 мъжки категории, но и във всички 12 женски категории. Ние сме първите домакини на World Boxing Tour, което затвърди България на световната боксова сцена на събития. IBA лансира този нов формат с цел да предостави по-големи възможности на спортисти и на организаторите на събития по целия свят и неслучайно избра България за домакин на първия турнир от серията Golden Belt с награден фонд 200 хил. долара. Събитието събра 460 спортисти от 39 страни от четири континента. Това е световно признание за работата ни.
Вие сте от златното поколение на българския бокс, когато България имаше пълни квоти за олимпийски игри и шампиони. Какво ви накара да останете в структурите на бокса точно когато нещата не вървяха?
Още докато бях в националния отбор, мечтаех някой ден да стана президент на федерацията. След края на кариерата ми на ринга основах частен бизнес в сферата на строителството, но исках да направя нещо за бокса. Основахме Професионална боксова лига с моите партньори Асен Димитров и Христо Христов. За пръв път в България направихме професионални боксови галавечери при пълни трибуни в зала „Универсиада“. Медиите гръмнаха и за нас това беше успех. Развихме формата с най-добрите боксьори и ММА бойци. Направихме истинско спортно шоу. За да имаме силни боксьори на ринга, ни трябваха аматьори, които са шампиони, а нещата не вървяха. Когато поех кормилото, казах, че няма да деля боксьорите на професионалисти и аматьори. Всеки трябва да се развива, където пожелае. И да има тази възможност. Дадох на всички свобода.
Каква беше вашата визия за развитието на бокса?
Исках да вдигна федерацията с моя екип професионалисти, с които сме като семейство и се подкрепяме взаимно в работата. Създаваме условия за всички боксьори да се изявят, да трупат опит в национални и международни събития. Наша работа е да изведем най-ярките таланти до върховете, като Стойка Кръстева, която стана олимпийска шампионка в Токио 2020. Твърд характер е, минахме през много трудности, но стигнахме върха. Тервел Пулев също постигна голям успех – той спечели олимпийски медал в Лондон и ние направихме добра организация да го популяризираме в световни елит. За изминалите 11 години българските боксьори спечелиха над 1200 медала от олимпийски игри, световни и европейски първенства и международни турнири за всички възрастови групи. От тях титлите от Олимпийски игри са три, а от континентални и световни първенства – 40, което е отличен атестат.
Известен сте като застъпник на равнопоставеността на половете в бокса. Какво е вашето виждане за бъдещето на този спорт?
На бокса все още се гледа като на мъжки спорт, а моето виждане е, че равнопоставеност на половете трябва да има на всички нива – членове на федерацията, мениджъри, треньори, официални технически лица и състезатели. През 2018 г. IBA довери на България организирането на първия в историята на бокса Световен форум за равни права в бокса с участието на жени от над 50 държави – треньори, съдии, технически лица, президенти и вицепрезиденти на федерации. Включиха се Десислава Кирова, известна с псевдонима Дейзи Ланг, която е първата българка световен шампион при жените в професионалния бокс, и Габриела Мюлер-Мендоса, която е всепризнат специалист по личностно и кариерно развитие на хора от спорта.
Какво беше отражението сред лидерите от западните страни?
Цялата боксова общност и много хора от олимпийското движение останаха впечатлени. В БФ Бокс въведохме равенство между половете много по-рано от всички, с което спечелихме уважение в световните структури на спорта.