Мнозина определят смесените бойни изкуства като връх на съвременните бойни спортове заради тяхната комплексност, иновативно съчетание на стилове, дистанции, възможности и освободеност на правилника. ММА дава истинско зрелище и като сравнително нов и комерсиален субект в бойните спортове се дефинира като „най-добрият и завършен спортен правилник“. Къде обаче стоят традиционните стилове бойни изкуства в контекста на подобни единоборства? И още – приложими ли са техните инструменти в един ММА двубой?
Ако през последните години редица бойци започват да се занимават директно с ММА, то в близкото минало подобно явление липсваше. Причина за това беше, че към онзи момент ММА беше по-скоро спортен правилник, отколкото обособен боен спорт с ясна система и методика за практика и изграждане на бойни атлети. По тази причина голяма част от бойците, които можехме да видим между въжетата или в октагона, идваха от други спортове, част от тях и традиционни бойни изкуства. Карате е един от тези стилове.
Много може да се говори как различните стилове Карате имат потенциала да дадат нужните оръжия на един ММА атлет за добро представяне в клетката. Факт е, че голяма част от успелите звезди в смесените бойни изкуства, занимаващи се с Карате, признават неговите достойнства и качества, които изгражда. Нещо повече – някои от тях не просто използват бойното изкуство като база, на която стъпва придобиването на нови умения и усвояването на нови бойни направления! Те използват фундаментални карате принципи и техники в своите битки. Подбрахме кратък списък с някои от най-известните имена в ММА, които гордо са носели и носят своето карате-ги, защитавайки честта на бойните си корени.
Джордж Сейнт-Пиер
GSP е легендарен шампион на UFC и считан за един от най-комплексните атлети в историята на смесените бойни изкуства. Канадецът има изключително добър бокс, кикове, джу-джицу и борба. Опасен от дистанция, в клинч, на земята по гръб или отгоре. Всичко за шампиона започва в училище, когато е подлаган на системен тормоз от по-силните. Неспособен да се справи със ситуацията и очевидния неуспех на добронамереността си, Сейнт-Пиер търси спасение в залата по карате Киокушин.
Не след дълго нещата се променят в живота му, той придобива черен пояс в този стил Карате, а достигайки една по-зряла възраст, започва да практикува ММА. Мнозина се питат как каратист успява да използва в ММА толкова добре борцови техники за събаряне на опонента. В любопитно интервю канадецът твърди, че добрата му борба е резултат от практиката в залата по Киокушин, където от ранна детска възраст е изучавал възможностите за скъсяване на дистанцията. Джордж е емблема на Киокушин в ММА и въпреки че го познаваме с разнообразната му игра, един от най-видните представители на Карате в UFC.
Лиото Мачида
Син на майстор по Карате от Япония, бразилецът, чийто корени са именно от страната на изгряващото слънце, е откърмен с Карате-до от съвсем малък. Той и братята му тренират фанатично стила на Гичин Фунакоши в продължение на много часове всеки ден, започвайки практиката си още по тъмно. Лиото е син на Йошидзо Мачида – черен пояс в направлението Карате До Шотокан, който емигрира в Бразилия на едва 22 години, а бъдещата ММА звезда влиза в доджото на едва три годишна възраст.
На 8 годишна възраст започва да се занимава със сумо, а с бразилско джу-джицу и бокс на 16. Лиото печели Карате състезания в Бразилия, а през 2001-а става панамерикански шампион. По-късно заминава да тренира муай тай в Тайланд и се връща към корените си в Япония, където изучава особеностите на граплинга. След дълга практика на различни места по света Мачида се озовава в САЩ, където започва своята бляскава кариера в UFC. Лиото е сред бойците, които през цялата си кариера използват Карате принципи при юмручната битка в стойка. Изключително знакови остават победите му над Витор Белфорт и Ранди Котур, при които Мачида пласира прецизно мае-гери в брадата и на двамата, използвайки „коши“ – класическа ударна повърхност на крака в Карате.
Мачида се състезава на най-високо ниво в най-елитната ММА организация и се изправя срещу най-добрите. Понякога печели, понякога губи. Остава известен като един от най-уважителните бойци в смесените бойни изкуства като след успешни нокаути срещу негови прротивници застава мирно и се покланя по японски без да изразява неконтролируема радост.
Гунър Нелсън
Гунър е ветеран от UFC, който е известен с изключително добрите захватни умения, които демонстрира в двубоите. Не много хора знаят обаче, че неговият първи стил е именно Карате, като на 13 години той започва да се занимава с Годжу-рю. Гунър става шампион в направление Кумите в три последователни години в родината си Исландия – 2003, 2004, 2005. Определят го като най-обещаващата каратека на страната. Едва на 16 години обаче се отказва и започва да тренира бразилско джу-джицу, а по-късно става черен колан под легендарния Хендзо Грейси. В ММА, Нелсън е известен като боец, стремящ се да пренесе боя на земята, но в стойка могат да бъдат разпознати характерните за старите стилове Карате дистанция и държане на ръцете в сравнително ниска позиция. Това подпомага много и прехода му от ударна дистанция към борцови атаки.
Робърт Уитъкър
Робърт също е UFC ветеран и разполага с уникален боен стил. Във всяка една битка австралиецът е оставял всичко от себе си, за да достигне победата, с което печели респекта и любовта на феновете. Най-интересното за него е, че той никога не оставя базата, която трупа от времето, което прекарва в залата по Карате. Робърт също се е занимавал с Годжу-рю, а по време на ММА двубоите често пъти е забелязван да държи ръцете ниско и да атакува светкавично. Уитъкър е един от хората с най-добра ударна техника с крака от неговото поколение в смесените бойни изкуства. Боецът получава черен колан в Годжу-рю Карате след 8 години практика. Той има черни пояси още в корейското бойно изкуство Хапкидо и Бразилско джу-джицу.
Стивън Томпсън
Стивън е един от активните и високоранкирани бойци в UFC, който впечатлява с ударната си техника и зрелищната игра в стойка. Това никак не е случайно, защото Томпсън е потомствен каратист, който интегрира принципи на своя Карате стил и в смесените бойни изкуства. Боецът винаги е впечатлявал с прецизните си удари с крака, мощни колена и опасни ударни комбинации с ръце. „Момчето чудо“ притежава 5 дан в стария традиционен Карате стил „Тетсушин-рю Кемпо“. След като получава черен колан се насочва към професионалния кикбокс, където държи рекорд от 57 победи и нито една загуба.
Мнозина от неговите опоненти признават, че специфичното Карате, което той е практикувал от ранна детска възраст му помага днес да води битката в дистанцията, която иска и по този начин да не позволява на противниците си да скъсят дистанцията, вкарвайки го в клинч. Някои хора го определят като „най-великия боец в UFC, който никога не е печелил титла“. Самият Томпсън все още не се е отказал от голямата си мечта като буквално преди дни спечели двубой, който вероятно ще го приближи до мечтания шампионски мач.
Много други бойци в смесените бойни изкуства са с Карате бекграунд. Такъв е известният Бас Рутен, който е висок дан в киокушин, легендата Чък Лидел, Киоджи Хоригучи, Франк Мир и много други. Успехите им са явно доказателство за стабилната база и познания в боя, които Карате дава при прехода към ММА.