Начало Борба Евелина Николова трета в Европа
0

Евелина Николова трета в Европа

0

Евелина Николова завоюва бронзов медал от Европейското първенство по борба във Варшава. В битката за третото място при 57-килограмовите българката победи с 8:7 рускинята Светлана Липатова, която е носителка на световната купа и европейска вицешампионка от 2019-а.

Двубоят за медала бе доста оспорван, но българката показа класа и успя да надделее над своята съперника. Липатова вдигна родната националка във въздуха и я тръшна за цели четири точки, което изключваше равенството като опция за обрат. Николова обаче стигна до пълен такъв. Тя се доближи на точка с избутване на Липатова 1:12 минути преди края, а още 14 секунди по-късно записа и победните две точки за окончателното 8:7.

Класиците със загуби във Варшава, Евелина Николова в битка за бронза

Преди това Николова загуби на старта от Ирина Курачкина (Беларус) – 0:10, но стигна до репешажите. В тях тя тушира първо Матилде Ривиер, след като губеше с 5:9, а сега с успеха над Липатова се окичи с бронза.

Медалът е четвърти за България, след като преди това Биляна Дудова спечели злато, а Мирослав Киров и Миглена Селишка заслужиха сребърни отличия.

По-късно днес е мачът за европейска титла в категория до 72 килограма, където Юлияна Янева ще се изправи срещу Аля Белинска. Украинката е бронзова медалистка на Световната купа в Белград през декември, когато отстъпи именно пред Янева.