Начало Борба Янева златна на „Дан Колов – Никола Петров“
0

Янева златна на „Дан Колов – Никола Петров“

0

Юлияна Янева донесе първа титла за България от 59-ото издание на международния турнир по борба „Дан Колов – Никола Петров“. Националката ни ликува със златния медал в категория до 72 килограма във Велико Търново.

На финала Янева прегази Лили Шнайдер. Българката спечели категорично титлата, след като преодоля съпротивата на германката за 2:51 минути. Тя се поздрави с технически туш с 10:0, което й донесе златния медал.

Дебютиралият за България на този турнир Рамазан Рамазанов пък остана със сребърно отличие. Националът ни в категория до 70 килограма на свободния стил направи зрелищен мач, но отстъпи с 6:10 на американеца Зейн Ръдърфорд. Българският представител поведе с 3 точки в началото, но допусна обрат и това му коства титлата.

Другият ни участник в борба за златото – Ахмед Батаев също загуби. В категория до 92 килограма на свободния стил той отстъпи след 3:4 точки на представителя на Беларус Адлан Тацуев. Националът ни изостана в резултата с 0:3, след което взе наказателни точки за избутване на съперника от тепиха, а в самия край опита атака, но тя дойде след финалната сирена.

Четирима българи ще играят на финал в съботния ден от програмата на турнира. Феновете на борбата у нас ще станат свидетели на мечтания сблъсък между Тайбе Юсеин и Биляна Дудова. Двете ще се срещнат в спор за златния медал в категория до 62 килограма. До този мач се стигна, след като бронзовата медалистка от Игрите в Токио победи индийката Радхика с 10:0 за 2:21 минути. Световната и 4-кратна европейска шампионка Дудова пък се справи с 11:0 за 2:35 мин. с испанката Перес.

Мария Оряшкова също е на финал в категория до 76 килограма. Звездата ни в самбото тушира за по-малко от 3 минути Ванеса Калоянова в българския полуфинал и ще играе с индийката Кавита за златния медал.

В класическия стил също имаме финалист. Водещият ни борец Кирил Милов (97 кг) прегази грузинеца Джорджи Мелия за 72 секунди, стигайки до победа с 9:0 точки. Той ще мери сили за титлата срещу сънародника му Ревази Надареишвили.

Снимки: БФ БОРБА