Начало Бокс Благой Найденов с летящ старт на „Странджа“

Благой Найденов с летящ старт на „Странджа“

0

Още първият двубой от програмата на първия ден на турнира завърши с българска победа – Златислава Чуканова победи с единодушно съдийско решение представителката на Румъния Клаудия Мария Нечита. Това беше двубой от предварителната фаза на турнира, а на четвъртфиналите на 17 февруари, във вечерната сесия (18:30 часа) Чуканова ще се изправи срещу Меена Кумари Деви Майснам от Индия.

Това, за съжаление, се оказа единствената победа в първия ден на боксьорките ни, но при мъжете успех също записа Благой Найденов. Марина Сивенова загуби двубоя си от първи кръг на турнира “Странджа” в категория до 57 кг след прекратяване от рефера в трети рунд срещу представителката на Румъния Лакрамиоара Перижок. Сивенова е носителка на купа “Балкан” 2018 при девойките, но въпреки доблестното си представяне, трябваше да отстъпи пред опонентката си от северната ни съседка.

Другата ни представителка в тази категория – звездата ни Станимира Петрова – започва кампанията си в турнира на 17 февруари в сутрешната сесия (11:00 часа) срещу победителката от двойката Рамила Али (Румъния) – Исамари Акино (САЩ).

Българката Елина Георгиева загуби двубоя си в категория до 54 кг срещу представителката на Филипините Айра Вийегас с единодушно съдийско решение (0-5 гласа). Единствено италианският рефер даде третия рунд в полза на нашата състезателка, а останалите отсъждания са в полза на опонентката, която бе с обратен гард.

Осминафиналистката от Световното първенство по бокс през 2018 година и бронзова медалистка на планетарния шампионат през 2016-а (до 57 кг) Деница Елисеева загуби още първия си двубой в категория до 60 кг. Оспорваният сблъсък с швейцарката Сандра Бругер бе отсъден с 4:1 съдийски гласа в полза на опонентката. Другата ни представителка в категория до 60 кг Аслъхан Мехмедова ще се изправи срещу индийката Неераж на 15 февруари в следобедната сесия, започваща в 15:00 часа.

Българската представителка в категория до 64 кг на “Странджа” Мелис Йонузова загуби драматично с 2-3 съдийски гласа равностойния си двубой срещу солидната представителка на Индия Пвилао Басуматари.

Българинът от боксов клуб “Левски” Дарислав Василев претърпя поражение в категория до 49 кг на старта на най-стария международен боксов турнир в Европа. Въпреки бурната подкрепа от трибуните в столичната зала “София”, Дарислав отстъпи с единодушно съдийско решение (0-5 гласа) от мароканеца Саид Мортажи. Четирима ще направят дебют в мъжкия ни тим за „Странджа“ – Венсан Киркоров и Ива Атанасов (до 64 кг), както и Рами Киуан и Кристиан Николов (75).

Един от българските представители в категория до 81 кг Благой Найденов започна по най-добрия начин участието си на международния боксов турнир “Странджа”. Найденов спечели с 3-2 съдийски гласа (29-28, 29-28, 29-28, 28-29, 28-29) срещу коравия украинец Степан Хрекул в последния двубой на наш сънародник за дебютния ден от надпреварата.

Найденов във втория кръг ще се изправи срещу представителя на Швеция Лиридон Нуха на 16 февруари в сутрешната сесия, започваща от 11:00 часа. При нов успех той ще играе четвъртфинал на 17-и, отново в сутрешната порция сблъсъци. Другият ни българин в категорията Пламен Петков започва кампанията си направо от втори кръг срещу швейцареца Уке Смайли на 16 февруари сутринта.

“Странджа” ще се проведе между 14 и 19 февруари в столичната зала “София”.

Източник: Бъгларска федерация по бокс

Boris Tonev Многократен шампион на национални и международни шампионати по бразилско джу-джицу за мъже и юноши. Шампион по бокс за юноши. Студент във Факултета по журналистика и масова комуникация към СУ "Св. Климент Охридски".