В последните години боксът се превърна в машина за пари. Огромните суми от телевизионни права, рекламни договори и мениджърски игри поставиха на колене не един и двама талантливи бойци, опитали се да се опълчат.
В масова практика се превърна шампионите да се появяват по 1-2 пъти годишно. Така беше и преди пандемията, бързам да оборя аргумента с COVID-19.
Но как всъщност започва кариерата на един боксьор в наши дни?
Много просто – дебютът задължително е срещу състезател тип „боксова круша“ със статистика 0-10. За фрапиращи случаи на играчи с профил едва няколко победи и десетки загуби сме писали отдавна. Именно те са лесна хапка за тепърва навлизащият в голямата игра обещаващ талант.
Промоутърите не биха рискували да го пуснат срещу някой друг дебютант, защото така има шанс да загуби… и новата „златна гъска“ няма да снесе яйца под формата на британски лири.
Още по-лошото е, че такива срещи са включвани в PPV събития (платени), че дори и в основните им карти. Любителите на красивия спорт в Англия са принудени да плащат по 20 паунда, за да видят как роднините на Тайсън Фюри или някой друг обичан боксьор ступват набързо мъж, който е влязъл на ринга единствено за парите от участието.
Как е било преди ли? Започваш кариерата си в кварталните салони, трупаш победи срещу други надъхани и талантливи момчета и чак тогава Еди Хърн, Франк Уорън и останалите хитри лисици те включват в някоя от галите си. Томи Фюри е само един от многото примери за безсмислени боеве и трупане на победи за статистиката.
Още по-добре, ако мачът е в Катар, Саудитска Арабия или… Гибралтар. Който даде повече пари – там.
Любим приом на мениджърите е уреждането на безинтересна защита.
Представена ни като клане. Вместо да гледаме сблъсъци между Антъни Джошуа и Дионтей Уайлдър – години наред двамата защитаваха поясите си срещу в пъти по-удобни съперници. Често те се биеха със състезатели, преминали зенита на кариерата си, като мачът беше задължителна защита за някой от коланите.
Тайсън Фюри разчупи стереотипа и порочната практика с триумфа над „Бронзовия бомбардировач“, но това сякаш отвори кутията на пандора. Вече 13 месеца британецът не е излизал на ринга. Постоянно се говори за мач между него и Ей Джей. Дните си минават, а нищо официално няма.
Безсмислените мачове, редките появи на големите имена, които винаги се избягват – пропускам ли нещо?
Да! Циркаджийските номера тип Световната федерация по кеч. В наши дни все по-малко е екшънът на ринга за сметка на многословенето и заканите. Устите на боксьорите станаха големите колкото Марианската падина, а на ринга виждаме защити на поясите чрез пестелива и скучна игра, точкуване и бягане от съперника.
Зрелища като Владимир Кличко – Антъни Джошуа се случват веднъж на няколко години. В голяма част от срещите надуването на балона идва в повече на средностатистическия фен. Фюри се облича с типичното облекло за Мексико (?!), Флойд Мейуедър влиза в боксов мач с Конър Макгрегър, който до момента няма нито една среща на ринга, вместо да се изправи срещу Пакиао или Канело за втори път и тн. Пари…
Боксът се е запътил към бездната на провала.
Промоутърите все по-често пробутват съмнителни галавечери като „страхотно шоу“. Редките участия на големите имена в бой са за сметка на вълната от снимки и видеа в социалните мрежи, с която те ни заливат на всеки кръгъл час. Големите усти и PR акциите не спират денонощно, а стане ли издънка по време на мача – спокойно. Ще има реванш. На него често титлата е опечена.
Не се изненадвайте, ако Дилиън Уайт победи Александър Поветкин с лекота в Гибралтар този уикенд.
Нима щях да забравя! Какво да кажем за най-големите клоуни, които си слагат ръкавици в наши дни – YouTube влогърите. Подигравката с любимия боен спорт е толкова голяма, че боксовите галавечери са оглавявани от лаици, чиито фенбази са съставени от 12-годишни хлапета в Интернет. Печелят пари като участват в смехотворни мачове, в които чистите удари са цяло събитие. Неумението им е очевидно, но нали знаете – хляб и зрелище…
Такова е положението в професионалния бокс през 2021 година. Феновете крещят „Долу ръцете от бокса!“, а упадъкът е все по-явен с всеки изминал ден.