Начало Джудо Марк Христов е европейски шампион
0

Марк Христов е европейски шампион

0

Марк Христов спечели златен медал от Европейското първенство по джудо за мъже и жени до 23 години. Шампионатът се провежда в Сараево, Босна и Херцеговина.

Българинът, който през пролетта стигна и до бронза на Европейското за мъже, постигна серия от впечатляващи победи по пътя към титлата в категория до 73 килограма. Той започна с вадзари в продължението срещу грузинеца Георгий Чикелидзе. Във втория си мач Христов победи с ипон Турпал Джукаев (Финландия), а на четвъртфиналите се справи с вадзари срещу украинеца Назар Кулиешов.

По пътя към финала българинът срещна и най-сериозната съпротива, в лицето на Адил Османов. Джудистът от Молдова бе много активен в редовното време, но защитата на Марк устоя. Стигна се до допълнителни минути, в които националът ни направи впечатляваща атака и след 2:52 мин в продължението победи с ипон.

Така на финала Христов се изправи срещу французина Жоан-Бенжамен Габа. Българинът бе много агресивен, като търсеше победата през цялото време. Съперникът му на два пъти бе санкциониран за пасивност, като мачът отиде в допълнително време. Там, след 20 секунди Марк проведе решителната акция за победата с ипон.

Останалите ни трима представители днес не успяха да стигнат до срещи за медали. Ранни поражения допуснаха Любослав Григоров (60 кг), Габриела Димитрова (52 кг) и Йоана Манова (63 кг).

В събота ще стартират и другите ни национали. На татамито ще излязат Георги Граматиков (81 кг) и Ивайло Димитров (над 100 кг) при мъжете, както и Лидия Брънчева (70) при жените.