Основателят на карате киокушин Масутацу „Мас“ Ояма има една съдбовна среща в своя живот. В следващите редове ще ви разкажем за едно голямо вдъхновение на бойното величие и ще разкрием специалният му тренировъчен режим в планината.
На 23-годишна възраст Масутацу Ояма среща Ейджи Йошикава. Йошикава е автор на романа „Мусаши”, който разказва живота на най-известния японски самурай. Романът и неговият автор помагат на Ояма да разбере самурайския кодекс на честта – буши-до.
Същата година Ояма отива при мастър Минобу в префектурата Чиба. Там Мусаши е усъвършенствал „Нито-Рю” (вид стил във владеенето на меча). Ояма смята, че това е подходящо място за начало на строгите тренировки, които той е планирал за себе си. Едно от нещата, които той взема със себе си е романът „Мусаши”. Студент на име Яширо го придружава.
Ояма и тренировки в планината
Шест месеца, след като Ояма и Яширо се качват в планината, самотата подлага на изпитание решимостта на Сосай Ояма. Тогава Яширо повече от всякога желае да се завърне в цивилизацията. Затова една вечер той тайно напуска планината. За да не избяга и Ояма от „отшелничеството” си, Со Ней Чу му пише писмо, чрез което му казва да обръсне едната си вежда.
Със сигурност Ояма няма да желае да го виждат в това му състояние. По този начин и желанието му за бягство ще изчезне. Този и още няколко съвета го убеждават да продължи по-нататъшната си тренировка. Не след дълго Ояма вече е твърдо решен да стане най-добрия каратист в Япония.
Скоро, за съжаление, спонсорът му го информира, че няма да може да продължи подпомагането му. Така след 14 месеца усърдни тренировки, Ояма е принуден да сложи край на подготовката си в планината.
Няколко месеца по-късно – през 1947 година, Мас Ояма печели първия национален шампионат по бойни изкуства в Япония след Втората световна война. Въпреки всичко, той все още чувства празнина в себе си, че не е завършил тренировките в планината. Тогава той решава напълно да се отдаде на карате. Затова отново се връща в префектурата Чиба. Този път под надзора на мастер Кийозуми и възобновява тренировките си, имащи за цел духовно и физическо възвишение.
Този път тренировките са фанатични – 12 часа на ден, всеки ден, без почивен ден. Упражненията са включвали да стои под студени водопади, да разбива речни камъни с голи ръце, да използва дърветата като макивара (боксова круша), да прескача бодливи храсти стотици пъти на ден.
Всеки ден също включвал изучаване на древни бойни изкуства и дзен философия.
След 18 месеца той слиза от планината, напълно убеден във възможностите си. През периода на своята недълга, но плодотворна аскеза в планината, Ояма живеел по строго разработена програма, която често фигурира в различните биографии на майстора и служи за назидание на лекомислените ученици.
Режимът на Ояма:
4 часа (сутринта): Събуждане. Започва с медитация със затворени очи в продължение на 10 минути.
Следва: Крос в планината – 2 часа
7 часа: Приготвяне на храната
8 часа: Хранена, съчетаващо закуската и обяда
9 часа: Начало на тренировките
Десет пъти се изпълнява комплекс от 5 упражнения:
- Вдигане 20 пъти на 60-килограмова щанга;
- Лицеви опори на пръсти – 20;
- Опори от стойка на ръце – 20;
- Набирания на лост – 20 пъти;
- Нанасяне по 20 удара с юмрук вляво и вдясно върху макивара.
Всеки път след изпълнение на комплекса се правят дихателни упражнения и незабавно се пристъпва към следващата серия. След като посоченият комплекс се направи 10 пъти се прави почивка до 11,00 ч.
11 часа: Изпълнение на упражнения – форма (ката)
Ежедневно се повтаря по 100 пъти една от катите. Например първия ден Хейан-1, втория ден – Хейан-2 и т. н., докато не бъдат направени и петте кати Хейан, а след това се изпълняват в обратен ред. Същото се прави и при останалите кати.
2 часа: Вдигане на тежести
- Да се вдигне 60-килограмова щанга 20 пъти, след това постепенно да се увеличава натоварването;
- Да се направят 1000 лицеви опори: 200 пъти на два пръста, 200 пъти на три пръста, 200 пъти на четири пръста, 400 пъти на пет пръста.
- След всяка серия да се прави малка почивка. Понякога за разнообразие да се правят 1000 лицеви опори на юмруци с почивка след 500.
3 часа: Отработване на техники за спаринг
- Упражнения на макивара
- Коремни преси – 200
- Чупене на камъни
5 часа: Приготвяне на храна. Вечеря.
6 часа: Медитация и лягане