Каратето донесе изключителни емоции за България на Олимпийските игри в Токио. Благодарение на Ивет Горанова голяма част от хората разбраха колко красив и приятен за гледане може да е този спорт. Радостта ни от златния медал на 21-годишната българка, спечелен в японската столица, както и от факта, че България разполага с младо и изключително талантливо момиче, което тепърва ще може да доминира на най-голямата сцена на планетата, обаче бяха помрачени.
Причината – дебютът на каратето в Токио засега остава и последно участие на този спорт на Олимпийски игри. Бъдещето е неясно, но оптимизмът, след бляскавото представяне на каратеките в Япония, е на лице. Така смята и президентът на Световната федерация по карате Антонио Еспинос.
Според него, през септември може да има позитивна новина. А именно – каратето да попадне сред онези 28 спорта, които Международния олимпийски комитет МОК да разисква за Игрите в Лос Анджелис 2028. МОК ще има своя сесия, на която ще се обсъди какво е било влиянието на каратето върху „олимпийското семейство”.
„Никой така и не разбра причината, защо ни вадят от групата спортове, които ще бъдат част от Олимпийските игри в Париж. Така и не ни бе разяснено. Във Франция ще има 4 допълнителни спорта, но защо са такава бройка, а не са пет, например, така и не стана ясно”, започна своя прочит на събитията Еспинос.
Испанецът споделя, че именно през септември ще се разбере каква е била аудиторията на каратето, което ще даде индикация за бъдещето. „Анализът ще се направи на база излъчвания, аудитория, социални медии, както и сравняване с други спортове, близки до нашия. Тогава ще може да направим и заключения. Ние вече имаме нашето проучване, ще видим това на МОК”, коментира шефът на международното карате.
Еспинос споделя още: „Надяваме се, че ще бъдем приети за постоянно като част от Олимпийската програма. Това може да стане в първите месеци на 2022-а, когато ще се обсъждат спортовете за Лос Анджелис 2028. Вярвам, че за всеки има място на Олимпийските игри”.