Начало Борба Христо Маринов: Има прогрес, дано  борците ни да бъдат здрави за световното

Христо Маринов: Има прогрес, дано  борците ни да бъдат здрави за световното

0

България се представи исторически силно на Европейското първенство по борба в Загреб и президентът на Българската федерация по борба (БФБ) Христо Маринов поздрави целия национален отбор за постижението. Родните състезатели спечелиха три златни, три сребърни и пет бронзови медала за сбор от 11. Те се класираха пети на континента, като женската борба успя да стигне и до подиум с третото си място.

Фактите говорят най-добре. Миналата година взехме 10 медала и това не се беше случвало от 33 години. С 11 не сме били от 40 години. Радвам се, поздравявам нашите шампиони и медалисти, както и треньорите им. За мен лично има прогрес и се надявам да бъдат здрави за световното първенство, което е следващото стъпало към олимпийските игри„, заяви президентът на БФБ в интервю за БТА в Загреб.

Схватките започнаха със свободния стил, където България излъчи двама финалисти още в първия ден. Микяй Наим на 65 кг и Рамазан Рамазанов на 70 кг останаха със сребърни отличия, а олимпиецът Георги Вангелов заслужи бронз на 57 кг. В категорията се включи и европейският шампион до 23 години Георги Иванов, който остана в подножието на призовите места.

Не ме изненадаха. Тези момчета не са от вчера с нас. Георги Вангелов има медали, пети е на олимпиадата. На Микяй му е първи, но той мина през всички възрастови групи с медал – кадети, юноши, юноши до 23 и беше въпрос на време медалът при мъжете. Дай Боже да се запази и да продължава напред. Георги Иванов също е пример като Микяй. И той мина през всички възрастови групи с медали, но той все още е сравнително млад за тежката категория„, продължи Маринов.

България завърши на пето място по медали след титлата на Назарян, Турция е първа

Дамите вдигнаха още повече летвата, след като Мими Христова на 65 кг и Юлияна Янева на 68 кг спечелиха златни медали. Бронзови отличия заслужиха Евелина Николова на 57 кг и Биляна Дудова на 62 кг, но националите получиха и лоша новина. Миглена Селишка получи неприятна травма на четвъртфиналите и най-вероятно ще се възстановява дълго време.

Конкуренцията при жените е висока, тъй като Христова спечели в неолимпийска категория и със сигурност ще иска да получи шанс за квалификация за Париж.

Юлияна я видях в съвсем друга светлина от преди и това е похвално. Мими също се бори страхотно. От този момент нататък всеки си търси място под слънцето. Относно Миглена, нека мине резонансът. Доколкото знам, рамото й излезе„, каза още президентът на БФБ.

Шампионатът бе закрит в класически стил, където Едмонд Назарян спечели злато на 60 кг с впечатляваща, резултатна и доминираща борба. Кирил Милов стана вицешампион на 97 кг, а Абу-Муслим Амаев и Семьон Новиков стигнаха до трети места съответно на 63 кг и 87 кг.

В класическия стил не се забелязва чак толкова отсъствието на Русия и Беларус. Видях всички медалисти и призори от световното първенство. Те си участваха. Особено средните категории са убийствени, но се представихме на ниво„, каза още Маринов.