Начало Бокс Аспектите в точкуването и реферирането на боксов мач (ВИДЕО)

Аспектите в точкуването и реферирането на боксов мач (ВИДЕО)

0

Колкото по-малко се забелязва реферът, толкова по-добре си е свършил работата.

Всеки от нас е гледал бокс по телевизията или на живо. Идва последният рунд, сигурни сме в това, което сме видели и определяме победителя, но само след секунди съдиите край ринга отсъждат нещо съвсем друго.

Снимка: БГНЕС

Истината е, че в повечето случаи грешката е в нас. Изключително трудно е да се точкува бокс по телевизията или в залата, защото най-добрите места за това са точно до ринга. Именно там където са настанени съдиите. Ударите се виждат, чуват и дори усещат по съвсем различен начин.

За наше улеснение двама рефери към Световната боксова асоциация (WBA) нагледно обясняват кое и какво точно трябва да съблюдават арбитрите по време на мач, за да има честен краен резултат на база тяхната оценка.

Густаво Падия, рефер и съдия към WBA

Точкуване на рунд

Всеки отделен рунд се точкува сам за себе си, защото това е съставната част на всеки мач. Без значение дали двубоят ще е 6, 8, 10 или 12 рунда. Съществуват 5 елемента, които трябва да се вземат под внимание:

Ефективност – когато даден боксьор успява да пласира възможно най-много удари, разчитайки на ефективни атаки и умения. Броят се ударите, които попадат в главата (без врата и задната част) и торса.

Атака – гледа се до колко е била ефективна агресията на даден боксьор по време на рунда.

Защита – когато боксьорът успешно неутрализира атаките на опонента си.

Техника – тук под внимание се взимат способностите, уменията и куража, които даден боксьор демонстрира, за да се измъкне от тежко положение.

Спортсменство – гледа се до каква степен даден боксьор е демонстрирал честна игра спрямо съперника си.

Роберто Торес, съдия към WBA

Същност на точкуването

Всеки рунд започва при резултат 10:10 и с течение на времето се взимат решения за това кой как се представя, имайки предвид различните скали за оценяване.

Ефективност, защита, атака, техника и спортсменство.

Методът за точкуване има 5 възможност и в зависимост от тях се дава крайната оценка.

Първоначално резултатът е равен – 10:10.

При сравнително равностоен рунд се дава 10:9 в полза на даден боксьор.

При по-изразена доминация също се дава 10:9.

Убедителна разлика в представянията на двамата боксьори също се оценява на 10:9.

Последната възможност е тотална доминация на единия боксьор, но без нокдаун. Макар и изключително рядко, такъв рунд може да бъде отсъден с 10:8.