Съвсем логично е да завършим поредицата за двубоите, които бихме искали да видим с гръм и трясък. В първата, втората и третата част обърнахме внимание на големите имена от бокса в днешно време. За финал оставихме тежката артилерия. Буквално и преносно…
Тайсън Фюри, 30г. (27-0-1), Англия – Антъни Джошуа, 29 г. (22-0-0), Англия
Оставяме настрана титли, пояси и пр. Тук става въпрос за умения от най-висок калибър. Нещо като iPhone срещу Samsung, Mercedes Benz срещу BMW, Adidas срещу Nike.
Представете си Майк Тайсън и Ленъкс Люис да се бяха изправили един срещу друг в пика на кариерите си? Или Флойд Мейуедър и Мани Пакиао да бяха сътворили „Битката на века“, когато не гонеха 40-те? Или пък Джо Луис да се срещне с Роки Марчиано не в последния му мач, а по средата на впечатляващата си кариера? Тук говорим за нещо подобно, ако не и по-добро! Най-бляскавата категория в бокса може отново да светне по-силно от всякога. Така както го е правела стотици пъти през дългата си история.
Това е двубоят, за когото боксовите фенове мечтаят. И двамата са непобедени, и двамата са британци, и двамата са определяни за номер 1. И с право!
Преди година „Кралят на циганите“ беше около 180 кг, а само преди месец можеше и трябваше да бъде провъзгласен за новия шампион на WBC в тежка категория. Антъни Джошуа пък има едва 22 професионални мача, а на кръста си има титлите на IBO, IBF, WBO и WBA. Постижения, които едва ли ще бъдат повторени в скоро време.
Победите им над дългогодишния властелин на дивизията – Владимир Кличко, ще останат завинаги в златните страници на бокса. Украинецът бе сочен за твърд фаворит в мача си срещу Фюри, но по време на двубоя изглеждаше като дебютант. Британецът отиде в задния двор на Кличко и го надигра през всичките 12 рунда. Абсолютен шок! Този „дебел и безформен“ тип, който прилича на всичко друго, но не и на професионален боксьор, изигра може би най-перфектния мач в историята на бокса.
On This Day in 1988… ?
‘The Gypsy King’ Tyson Fury was born Tyson Luke Fury in Manchester, England.
Fury would go on to capture the WBA/WBO/IBF & ‘Ring Magazine’ heavyweight titles against Wladimir Klitschko in November 2015.
Happy Birthday, @Tyson_Fury. ?#Boxing pic.twitter.com/IO6f4zDu8r
— Boxing Social (@boxing_social) August 12, 2018
Две години по-късно бе ред и на „Ей Джей“ да се пробва с „д-р Стоманен Чук“. За последно Кличко се бе бил именно срещу Фюри и тогава бе готов да докаже на всички, че онази вечер е била инцидентна случка. Препълненият „Уембли“ едва ли знаеше какво го очаква. Милионите зрители пред телевизорите също. Прекрасни попадения, нокдауни, дебнене. Имаше от всичко! 11 рунда (с малки изключения) здрав бой и екшън. Джошуа премина през ада в 6-ия рунд, но се върна с нещо от там – онзи ъперкът, който увеличи врата на Кличко с няколко сантиметра. След това англичанинът действаше като акула, която е усетила капката кръв – захапа и не пусна. Щафетата бе предадена.
Now-famous photo of Anthony Joshua catching Wladimir Klitschko with a nasty uppercut (Credit: Andrew Couldrige) #boxing #history pic.twitter.com/nVtrh9JzHW
— Boxing History (@BoxingHistory) August 24, 2018
Колкото си приличат Джошуа и Фюри, толкова са и различни. Единият се нарича „Краля на циганите“, другият излиза на ринга със знамената на Нигерия и Великобритания. Единият е закърмен с бокса, другият го открива на 18-годишна възраст. Единият е гледал Олимпийските игри само по телевизията, другият е златен медалист. Единият има нечовешко високо боксово IQ, другият прилича на фитнес маниак, но с 21 нокаута от 22 мача.
А къде са приликите ли? Приликите са там, че и двамата са на върха на играта си, имат още много бокс пред себе си (надяваме се) и разделят боксовите фенове толкова яростно, колкото в България не го правят червени и сини.
Тук предполагам вече сте си задали въпроса къде е Дионтей Уайлдър?
Фюри се върна след 30-месечно отсъствие и тотално доминира над него. Този мач нямаше да е и наполовина толкова интересен, ако се беше провел през 2016 г. Равенството бе чудесен бизнес ход (подобен на първата среща между Головкин и Алварес). Нищо повече! От тактическа и техническа гледна точка, Фюри и Уайлдър бяха на различни планети. Предизвиквам ви да изгледате срещата отново и да преброите колко пъти британецът избегна десните прави и десните крошета на американеца с елементарно навеждане или ескиваж.
Фюри така и не даде достатъчно газ в нападение, за да довърши Уайлдър. И това може да се отдаде на много фактори – ръжда, тактика, умора. Джошуа обаче няма да бъде толкова милостив. Британецът притежава много силни и бързи ръце и когато тръгне в атака, обикновено нещата приключват скоро. А удобните възможности за това ще бъдат не една и две. „Бронзовият бомбардировач“ е на 33 години. Отдавна е минало времето, когато е трябвало да изгради защита от топ ниво. Технически отново предимството е за Англия. Що се отнася до силата на ударите на Уайлдър – тя е безспорна! Но когато говорим за тежката категория – всички удрят здраво. Дори Доминик Бризийл и Ерик Молина.
Много важно е да споменем и финансовия аспект на двубой от калибъра Джошуа – Фюри. Едва ли ще има спортен фен, който ще пропусне това. Билетите за Кубрат Пулев/Карлос Такам, Джоузеф Паркър и Александър Поветкин започваха от по 60 паунда и се събраха по 75-80 хиляди. „Уембли“ ще се окаже крайно малък, за феновете, които искат да гледат на живо сблъсък между Фюри и Джошуа. Големите доходи естествено, ще дойдат от “PPV”, защото тук вече липсва разликата от 5 часа със САЩ и ги няма неудобствата да чакаш до 5 през нощта или да бягаш от работа, за да гледаш събитието. Но това е работа на господата Еди Хърн и Франк Уорън. Те са царе на цифрите…и именно това е притеснителното в случая.
Кариерите на професионалните спортисти са много кратки. А когато става дума за бойните среди, там всеки мач може да ти е последен. Това е едно от онези събития, чието време е дошло. Няма нужда от повече марината.
Яденето е подправено, фурната е загрята, масата е сложена. Чакаме само двата подписа и удара по гонга!