Начало ММА ММА – една еволюция от спортен боен правилник до комплексен боен спорт

ММА – една еволюция от спортен боен правилник до комплексен боен спорт

ММА – една еволюция от спортен боен правилник до комплексен боен спорт
0

Когато Хойс Грейси направи онези запомнящи се победи в първите издания на UFC, признанието за неговото надмощие сякаш не бе оценка за уменията му  по смесени бойни изкуства, колкото за изключителното надмощие на неговото джу-джицу. Години по-късно семейство Грейси ще признае, че Хойс е изпратен в клетката, за да докаже мощта на БЖЖ срещу разнородни опоненти, които имат различен боен бекграунд, физика и опит. В някакъв смисъл първите издания на най-голямата ММА организация бяха сцена на сблъсък между отделни бойни направления.

По-късно Фьодор Емеляненко влезе в света на смесените бойни изкуства под флага на бойното самбо. Комплексният руски боен спорт се оказа изключително подходяща база за боеве с редуцирани правила и много възможности, тъй като атлетите от тази дисциплина дълго време са се подготвяли за спортен правилник, който миксира ударният и борцов аспект на сблъсъка. Впрочем, бойното самбо продължава да произвежда едни от най-солидните ММА атлети, а бойците от Източна Европа и бившите съветски републики са ярко доказателство – Хабиб Нурмагомедов, Ислам Махачев и други.

През годините видяхме борба, карате, кикбокс, савате, джудо, самбо, муай тай, Кьокушин и Шотокан карате, бокс и редица бойни спортове, чиито представители твърдо и непоколебимо защитаваха авторитета на своите на школи по правилата на смесените бойни изкуства.  И ако в началото на 90-те често пъти гледахме експерт в конкретен стил, който се опитва да наложи волята си срещу специалист с други познания в рамките на един от най-освободените спортни правилници, то днес смело можем да кажем, че ММА не е просто сблъсък на стиловете.

С времето ММА започна да живее свой собствен живот. С методика за трениране, със специфична техническа база, концепция за подготовка, кондиционно трениране, хранене, възстановяване и разбира се собствено виждане за миксиране на страйкинг и граплинг аспекта в бойните спортове. Днес смесените бойни изкуства нямат за цел да оценят чий стил струва повече, а кой всъщност е по-добър в спорта наречен ММА. Към днешна дата съществуват школи, които се занимават единствено със спорта ММА и разчитат на собствено виждане как трябва да бъде подготвен един начинаещ по дългия път на миксиране на различни бойни дисциплини, дистанции и прийоми. Нещо повече – от години смесените бойни изкуства се практикуват в рамките на детски и юношески групи.

Времената, когато чрез БЖЖ можеше да доминираш на земята всички останали бойци са история в архива на ММА, просто защото вече всички тренират БЖЖ. Спортният правилник, от когото с течение на времето се обособи отделен съвременен спорт доведе и до други значителни промени.

Големите промени, които ММА въведе в тренировъчните подходи на бойците

Днешните тренировки по бокс за ММА бойци, вече не са стандартните тренировки по бокс, които може да посетите в конвенционална боксова школа. Тъй като ММА състезанията се провеждат на различно игрово пространство и в различна дистанция, треньорите често пъти премоделират установени боксови принципи за битка, в която клинчът може да включва и удари с крака, както и борба. В допълнение можем да кажем, че малките ръкавици също оказват влияние върху по-различния принцип на боксиране.

В съвременната страйкинг подготовка масова практика е боксът да се тренира отделно от кикбокса и муайтай тренировките на бойците. Тоест, имаме различни видове занимания в стойка, които дават различни технически и тактически ударни умения.

Тренировките по борба също бяха модифицирани с годините за конкретните особености на ММА. В битка по смесени бойни изкуства, когато атлетите започват от стандартна бойна стойка, дистанцията и възможността за удари не позволява просто така скъсяване на разстоянието, налагане на типичните борцови захвати и последващи атаки. Тъй като дистанцията в ММА е различна от тази за борба, то и подходът за поваляне на опонента и влизането в клинч са водени от напълно различни концептуални принципи в една ММА битка. Самият факт, че борбата може да се осъществи в близост до клетка или въжета, променя допълнително разбирането за осъществяване на успешна захватна атака в тази зона на състезателното поле. Това оказва влияние върху защитата и стратегията за атакуване, когато опонентите са в близост до мрежата, въведени са допълнителни принципи за изправяне чрез телените стени на ограждението или тъкмо обратното – тяхното използване за изолиране на свободното пространство за движение на поваления и неговото контролиране.

Бразилското джу-джицу в рамките на ММА отдавна не е типичното БЖЖ, което може да видите в една зала, която се занимава конкретно с този спорт и бойно изкуство. Причините за това са много, но основната сред тях е, че в смесените бойни изкуства борбата на земя върви ръка за ръка с възможността за удари по опонента, който е отгоре или отдолу. Използването на лакти, юмруци или колена променя кардинално начините за контрол върху процесите в партер, което изисква и нови стратегии, които се различават значително от типичните принципи за доминация при сценарий „граплинг срещу граплинг“. По тази причина някои техники биха отпаднали, а други, които граплерите отдавна са изоставили, биха имали добра успеваемост в ММА.

От гореописаното можем да заключим, че ММА не е просто миксиране на бокс, борба, муайтай, джу-джицу и др., а тяхното успешно интегриране и адаптиране в ударно-захватна система, в която те се допълват, преливат и съществуват хармонично.

Перспективи пред спорта ММА

ММА е комерсиален боен спорт, но и индустрия, която на най-високо професионално ниво генерира мащабни печалби. Значителният зрителски интерес в Щатите и по света гарантира, че големите спонсорски договори между организации, атлети и компании ще продължи и в бъдеще. ММА е пазар – реклама, екипировка, школи, препарати, зрелище, телевизионно време, кино..дори уиски. Любопитен остава въпросът дали в технически смисъл пред смесените бойни изкуства стои още поле за развитие, което да обогати допълнително комплексния спорт. Любопитен въпрос, който вероятно ще намери своя отговор в следващите десетилетия. Всяка епоха и ново поколение бойци носят със себе си свои собствени тенденции, оставяйки специфичен отпечатък върху ММА. По тази причина смесените бойни изкуства през 90-е нямат нищо общо с  това, което са днес. Вероятно по същата причина и днес говорим за ММА като за спорт, а не като за унифициран правилник, търсещ най-добрия стил.