Boec.BG ви прeдлага поредица от авторски статии на майстор Вергилий Ситнилски (VII дан) – европейски и многократен републикански шампион по таекуондо, версия ITF, генералeн секретар на Бъларска Федерация по Таекуондо ITF, един от основателите и треньор на благоевградския клуб „Фолкън“, международен съдия и инструктор.
Какво означава да си Майстор?
В интерес на истината, това зависи от стила, който практикуваме. Повечето корейски стилове като Танг Су До, Хапкидо и WT приписват титлата майстор на черни колани от 4-ти Дан или по-високи. Използваният корейски термин е Сабум или Сабумним, което основно означава съответно треньор или уважаван треньор. Наставката „Ним“ е почетно звание, което се добавя за уважение.
В зависимост от системата 1-ви до 3-ти Дан се счита за помощник-инструктор или младши инструктор, а практикуващ 4-ти дан и по-високо ниво се счита за инструктор или инструктор на основно ниво. В корейския език такива разлики като инструктор, майстор и велик майстор не се правят. В Корея всички инструктори се наричат Сабумним, независимо от техния Дан. Специален термин Кванджангним се използва за някои инструктори, които притежават свои собствени академии.
ITF Таекуондо обаче използва различна корейска терминология за инструктори от 1-ви до 3-ти Дан, известни като Босабом; инструктори от 4-ти до 6-и Дан, известни като Сабом; 7-ми и 8-ми Дан майстори, известни като Сахьон; и накрая 9-ти Дан – велики майстори, известни като Сасонг. Във всички случаи наставката „Ним“ може да бъде добавена за допълнително уважение.
Термините „Сахьон“ и „Сасон“ са създадени от основателя на таекуондо – генерал Чой Хонг Хи. За да разберем по-добре тези термини, включително термините „Сабом“ и „Босабом“, е добре да разгледаме корейските коренови думи, от които са образувани.
Сабом, което означава инструктор и се състои от две основни думи „Са“ и „Бом“ Първата сричка „Са“ идва от термина „Кьоса“, което означава учител. Втората сричка „Бом” означава „модел“. Следователно Сабом или треньорът е модел, по който ученикът трябва да моделира себе си. С други думи, ученикът трябва да се опита да подражава техниките на инструктора.
Представката „Бо“ в Босабом, буквално означава помощник. Следователно Босабом се счита за помощник-инструктор в Таекуон-До ITF. Това звание се използва за носители от 1-ви до 3-ти Дан.
За майсторите (7-ми и 8-ми Дан) в Таекуондо ITF се използва терминът Сахьон. Отново „Са“ означава учител. Сричката „Хьон“ е свързана с добродетел, мъдрост, благоразумие или разум. Мъдра майка, например, се нарича „Хьонмо“. Подразбира се, че майсторът на Таекуондо не просто преподава техники, но и учи на морал или добродетели. Хьон също може да означава „настояще“. Разбран философски, майсторът на Таекуон-До е учител „на момента”. Това е разбиране на Дзен, където майсторът учи неговите ученици да бъдат „в момента“ или как да се приложат принципите, научени от Таекуондо в ежедневието. Докато Сабом може буквално да означава треньор и да бъде ограничен само до физическа и техническа подготовка, Сахьон определено е нещо повече от треньор. Той е майстор, който учи своите ученици как да тренират както тялото, така и ума.
И накрая, великия майстор (9-и Дан) се нарича Сасонг. Отново „Са“ означава учител. Сонг тук означава „мъдрец“. Мъдрецът е ментор на духовни и философски теми, с мъдрост, придобита с възрастта и опита. В Таекуондо ITF се подразбира, че великия майстор не просто преподава техники, но той е и учител по морал и философия; някой, който може да ви покаже пътя и да ви даде поглед върху по-дълбоките истини в живота.
Докато практически всички корейски бойни изкуства използват термина „Сабом“ за инструктори, Таекуондо ITF е единственото корейско бойно изкуство, което използва термините „Сахьон“ и „Сасонг. Генерал Чой Хонг Хи е създал тези титли, за да ни покаже, че Таекуондо ITF не е просто боен спорт и че учителите по Таекуондо ITF не са просто спортни треньори. Термините „Сахьон“ (учител по морал) и „Сасонг“ (учител мъдрец) подсказват, че Таекуондо е аскетична дейност; дейност, която трябва да доведе до морално и интелектуално извисяване. Идеята, че Таекуондо ITF е средство за развитие на тялото, духа и характера, поставя голяма отговорност пред треньорите по Таекуон-До ITF. Надяваме се инструктори, майстори и велики майстори ще се съобразят с подразбиращата се отговорност, която е заложена в техните звания.