Начало Борба Дудова и Селишка ще се борят за златото!
0

Дудова и Селишка ще се борят за златото!

0

Биляна Дудова и Миглена Селишка се класираха за финалите на Европейското първенство по борба във Варшава, Полша. Двете ще атакуват златните медали в четвъртък, 22 април, осигурявайки нова порция отличия за България на шампионата на Стария континент.

Дудова ще има възможност да спечели четвъртата си европейска титла, след като победи с 2:1 точки Юлия Писаренка от Беларус на полуфиналите при 59-килограмовите. Двубоят премина нервно, като липсваха атаки и двете заложиха на защитата. Едно избутване от тепиха обаче бе достатъчно, за да може Биляна да погледне към златния медал. От него я дели само Вероника Чумикова от Русия.

Селишка пък ще има възможност да атакува втора поредна европейска титла при 50-килограмовите. Родната националка наложи волята си над представителката на Молдова Емилия Будеану. Българката стигна до успех с 3:3 точки и решителна атака в последните секунди, с която успя да изравни резултата и да спечели мача. В четвъртък тя ще се изправи в битка за златото срещу рутинираната и многократна световна и европейска медалистка Мария Стадник (Азербайджан).

Миглена Селишка е на победа от втора поредна европейска титла Снимки: БФ БОРБА

На репешаж ще се бори Сезен Белберова (55 кг). Тя получи шанс да преследва бронза, след като рускинята Сталвира Оршуш се класира за финала. За място в малкия финал българката ще срещне Кристина Демко (Украйна). Звездата ни в самбото Мярия Оряшкова (76 кг) отпадна.

В четвъртък участието си на Европейското ще стартират и останалите ни представителки при дамите. Евелина Николова, която спечели квота за Игрите в Токио, ще се бори с Ирина Курачкина (Беларус) в първи кръг при 57-килограмовите. София Георгиева (65 кг) пък ще срещне на старта шведката Хена Йохансон, а Юлиана Янева (72 кг) ще се изправи срещу Мария Зелмайер (Германия). Както е известно, Тайбе Юсеин (62 кг) бе заявена за участие, но пропуска първенството заради контузия.