Начало Бокс Голям скандал в бокса! Уговорени мачове може да изхвърли този спорт от Олимпиадата
0

Голям скандал в бокса! Уговорени мачове може да изхвърли този спорт от Олимпиадата

Голям скандал в бокса! Уговорени мачове може да изхвърли този спорт от Олимпиадата
0

Скрити скандални документи, нечисти сделки и класическа схема за уговаряне на мачове са на път да изхвърлят бокса от олимпийската програма, установи съвместно разследване на „България Днес“ и френския ежедневник „Льо Монд“.

Нокаутиращият удар най-вероятно ще бъде нанесен в сряда под ръководството на президента на МОК Томас Бах. Изпълнителното бюро на организацията ще се събере, за да чуе доклад за проблемите на спорта, който има 115-годишна история под петте преплетени кръга.

Преди четири месеца българската боксьорка Станимира Петрова загуби своя мач от първенството на планетата в Ню Делхи срещу местна съперничка с 2:3 гласа. Разочарована от поражението, бившата световна шампионка подхвърли в едно изречение думите корупция и съдии. Заради тях се стигна до безпрецедентно отнемане на акредитация и последвало разследване срещу нея. Петрова се разкая, че не е трябвало да употребява думата корупция поради липса на доказателства.

Примери за нагласени мачове и опити за подкупи на длъжностни лица не липсват, но са пазени в тайна. По време на олимпийските игри в Рио де Жанейро през 2016-а изпълнителният директор на Международната боксова асоциация (АИБА) Карим Бузиди (Фр) беше изхвърлен от турнира заедно с най-опитните рефери, носещи ранг 5 звезди. Съдиите, познати като Великолепната седморка, контролираха обучението, селекцията и оценяването на всички останали елитни арбитри. Те бяха заподозрени в манипулация на срещите.

Скандалните резултати в Рио принудиха АИБА да сформира Специална разследваща комисия (СИК). В рапорта на звеното, до което се добраха „България Днес“ и „Льо Монд“, пише как Бузиди и 5-звездните съдии са основните заподозрени за манипулация. Приведени са много доказателства за мрачни практики от най-различни официални лица. Реферът Минг-Ли Лю дори пише писмо до тогавашния президент на АИБА Чинг-Куо Ву. В него разказва как 5-звездните съдии са оказвали натиск върху своите колеги да оценяват срещите по същия начин като тях.

Изпълнителният директор на американския боксов отбор Майкъл Мартино също свидетелства в СИК. Той е изненадан от необичайното поведение на Бузиди. След победата на американския боксьор Нико Ернандес (49 кг) на четвъртфинала Марино се засича с французина.
„Карим се надвеси над мен и ми прошепна в ухото: „Дължиш ми благодарност“. Приех неговото изявление, сякаш той е помогнал на Нико Ернандес за победата”, пише в своето писмо Марино.

Пълният 18-страничен рапорт на СИК така и не стига до МОК. Олимпийският комитет получава резюме от няколко реда под формата на писмо от Ву до Томас Бах, в което се казва как е имало „концентрация на власт в ръцете на бивши ръководители“.

Доста по-различни са заключенията в официалния доклад. Там пише как „има заложени механизми, според които изпълнителният директор е способен да контролира крайния изход“.

Категорични доказателства за участието на Бузиди не са намерени. Самият изпълнителен директор отказва да коментира обвиненията.

Докладът допълва, че Бузиди имал властта да определи кои да са реферите и съдиите на определени състезания, кой да работи в комисията по избор на съдиите и кой да бъде супервайзър на важните състезания.

Източник на „България Днес“ и „Льо Монд“ разкрива как цената за класиране на олимпийски финал е $250 000. Той влязъл в директни преговори с един от 5-звездните съдии и дори записал част от разговора по време на игрите в Рио на телефон. В него на два пъти се споменава името на Карим Бузиди. Според правилата реферите нямат право да дискутират състезанието. Във въпросния мач на ринга се качват боксьори от Франция и Монголия. Победата е за сънародника на Бузиди.

„Искаха $250 000 долара“, разказва източникът, който направил записа. „Не платихме, защото нашият боксьор загуби от французина. Парите бяха за сребърен медал. Всички 5-звездни съдии работят за пари.“

Името на Карим Бузиди отново изплува в инцидент, който се случва по време на световното първенство през 2015-а. Състезанието е първата олимпийска квалификация за Рио. Реферът от Китай Дексин Ван отива при президента на кубинската федерация и член на Изпълнителното бюро на АИБА Алберто Пуиг и го води при китайски треньор. Предложението е гарнирано с $20 000. За да бъдат усвоени парите, кубинската звезда Йосвани Веитиа трябва да загуби полуфинала в категория до 52 кг от Джиангуан Ху (Кит). Победата освен място на финала гарантира и олимпийска квота.

Пуиг записва разговора и отказва предложението. След това отива при Карим Бузиди. Цялата случка остава покрита през следващите две години. Чак в пълния доклад на СИК е зададен въпросът защо „изпълнителният директор на АИБА не е докладвал на Дисциплинарната комисия“.

Китайският треньор и реферът Дексин Ван са изхвърлени от световното първенство. Няколко месеца по-късно същият съдия, който съдейства да бъде предложен подкупът, отново получава назначение за олимпийската квалификация в Баку.

Бившият президент на АИБА Чин-Куо Ву е бесен на Бузиди и посочва неговата роля във всички съмнителни събития. По време на разговор между него и Пуиг от ноември 2016-а разкрива защо е отстранил изпълнителният директор по време на игрите в Рио.

„Карим беше човекът, който извършваше манипулации.. Нямах друг избор, освен да го уволня. Сега вече къщата ни е чиста. Всички лоши хора са аут. Не мога да толерирам измамниците“, казва Ву.

Още едно скандално сведение се появява в досиетата на СИК. Супервайзърът на световното първенство в Доха Пат Фиако, още един от членовете на Изпълнителното бюро на АИБА и президент на канадската федерация, си спомня любопитна ситуация в писмо до Ву. В него се споменава как Карим Бузиди „насочва 5-звездните съдии за резултатите от мачовете“.

Много неща се промениха след събитието в Рио, но играчите остават същите. Дългогодишният президент на АИБА Ву беше изхвърлен от организацията след тих бунт. Той беше наказан от Дисциплинарната комисия, водена от Том Виргетс (САЩ). Американецът по-късно е назначен за изпълнителен директор на АИБА.

Следващият президент на АИБА Гафур Рахимов беше издигнат през ноември. МОК не хареса резултатите от избора.

„Посочването на Гафур Рахимов като ключов член и сътрудник на международна организирана криминална мрежа от Министерството на финансите на САЩ създава несигурност около неговата роля като президент на АИБА“, се казва в изявлението на МОК.

През 2012-а Министерството на финансите на САЩ обрисува Рахимов като „един от лидерите на организираната престъпност в Узбекистан, специализирал се в производството на наркотици в държавите от Централна Азия. Той е действал във водещи международни наркосиндикати, включващи трафика на хероин“.

Няколко източника посочват, че Рахимов е имал могъщ лобист, който оперирал зад кулисите по време на изборите за президент на АИБА. Неговото име е Карим Бузиди.

“Дали е лобирал за Гафур Рахимов? Предполагам, че го е правил по свое усмотрение“, коментира загадъчно Том Виргетс. Неговите думи се потвърждават и от мнението на президента на френската боксова федерация Андре Мартен.

„Сигурен съм, че Бузиди работи за Гафур, защото той ни помогна с кандидатурата за олимпийски квалификационен турнир – казва Мартен. – За олимпиадата в Токио може да сме леко притеснени, защото нямаме никой във високите постове на АИБА. Бузиди сам определяше реферите.“

Французинът продължава да се появява на боксови събития. Той беше забелязан да води приятелски разговор по време на световното първенство за жени в Ню Делхи с Том Виргетс, човека, който водеше разследването срещу него.

„МОК бяха пределно ясни, че бившите изпълнителни директори не могат да бъдат обвързани по никакъв начин с АИБА – обясни Том Виргетс. – Не можем да забраним на никого да присъства на наши състезания. Говорил съм с него (Карим Бузиди) на тема професионален бокс. Той не беше много щастлив от написаното в рапорта на СИК.“
Точно шест дни преди решението на МОК за бъдещето на олимпийския бокс Гафур Рахимов обяви, че се оттегля от поста президент. На негово място беше издигнат мароканецът Мохамед Мустасане. Той беше председател на комисията по избора на съдиите за всеки един от мачовете на най-скандалния боксов турнир в историята – олимпийските игри в Рио де Жанейро.