Начало Карате Успешна година за националите ни в олимпийското карате

Успешна година за националите ни в олимпийското карате

0

Олимпийското карате изпраща запомняща се 2018-та. Родните представители отново затвърдиха реномето си на трудолюбиви, дисциплинирани и успешни бойци.

В последно време все по-широк отзвук получава състезателка, която е само на 18 години – Ивет Горанова. Тя е представителка на плевенския клуб „Петромакс“ и тази година извърши немислимо успешен преход от състезанията за девойки към тези за жени. Този сезон младата надежда завоюва исторически бронзов медал на Световното първенство в Испания.

До сега България нямаше отличие от Мондиал.

По пътя Ивет елиминира няколко от фаворитките, включително и световната №1 Анжелика Терлюга (Украйна). Седмица преди състезанието свали категорията си – от 59 до 55кг. Дни по-късно загуби в спора за 3-то място на престижния турнир в Шанхай.

Още с навършването на пълнолетие даде сериозна заявка, като стана шампионка на Балканите. Получи приза за „Пробив в световния спорт“ и е сред номинираните в класацията „Млад спортист на България за 2018 г.“ В поредна година бе призната за „Спортист №1 на Плевен“.

Изминалите 12 месеца бяха много успешни и за представителите ни при кадетите, младежите и децата.

През януари българските каратеки спечелиха два златни и два бронзови медала на големия Международен турнир в Самобор (Хърватия). Роберто Петров бе над всички в категория +70кг, а Денислав Стоянов стигна до бронза. При децата Теодора Цанева завоюва злато и бронз.

Петров стана шампион и на хърватското „Гран При“. Това стори и Саня Петкова (над 54 кг.), а с бронз се отличиха Денислав Стоянов (до 52), Алан Априлов (до 70), Красен Николаев (до 70), Ивет Горанова (до 59), Тодор Ранчев ( до 76) и Виктория Росева (до 55).

Априлов записа престижно трето място на Европейското първенство за кадети в Сочи (Русия).

През октомври в Риека Стоянов грабна златен медал, а Петров сребро и бронз. Междувременно в Берлин на „BANZAI CUP“ 2018 Цанева отново взе златото. Матей Георгиев и Радослав Петров завършиха втори, а Никола Седефчов спечели бронз.

Svetovna liga_Karate

Отлично се представиха националите ни в Световната лига за младежи. Първото издание на турнира се проведе в столичната „Арена Армеец“!

Над 2000 спортисти от 71 държави пристигнаха в София, за да се състезават. На родна земя Теодора Цанева се отличи със сребърен медал, а Алан Априлов с бронзов.

Второто издание на надпреварата бе в хърватския град Умаг. В средиземноморския курорт Денислав Стоянов завърши на второ място при кадетите, а Роберто Петров на трето. Ивана Каменова стартира ударно в новата си възрастова група девойки до 53 кг. и спечели бронз.

На третия шампионат от лигата в Канкун (Мексико) родните представители взеха още 4 медала.

Стоянов завърши втори в своята категория до 55 кг, Роберто Петров се пребори за бронза при най-тежките, Каменова също завърши трета, а Моника Илиева отново демонстрира огромен потенциал за възрастта си.

На последния турнир от Световната лига за младежи във Венеция видяхме две български победи – на Ивана Каменова и Теодора Цанева.

Каменова спечели златен медал и на Балканиадата в Дубровник преди около месец. В този шампионат сребърни медали грабнаха Петров и Ирен Христова, а бронзови Денис Стоянов, Тодор Настев и Кристина Цветанова.

Родният клуб „Никон“ се утвърди като люлка на шампиони и през тази година. Добри думи заслужава треньорът Николай Цанев.

През март в близо 30-годишната история на бойния спорт у нас бе открита специална зала за подготовка на националите ни. Модерното съоражение се намира в националния стадион „Васил Левски“ и е първо по рода си.

В последните 12 месеца можем да се похвалим с медалисти от Балкански, Европейски и Световни първенства и купи. Екипът на Boec.BG поздравява всички състезатели по олимпийско карате за успехите и им пожелава нови покорени върхове през идната 2019-та!