Начало Други Еврошампион по карате стана Спортист на годината на Ловеч

Еврошампион по карате стана Спортист на годината на Ловеч

0

Европейският шампион по карате Габриел Петев бе избран за Спортист №1 на Ловеч за 2022 година.

19-годишният състезател на „Спортен карате клуб – Ловеч (Магеранов Дожо)” спечели безапелационно традиционната анкета, а призът му бе връчен от кмета на града Корнелия Маринова на стилна церемония в местното читалище „Наука 1870г.” Габриел получи специална статуетка, почетна грамота, картина и парична награда.

Той тренира вече близо осем години, в които е спечелил множество призове от зонални турнири, национални първенства и международни състезания. През март 2022-а на националното първенство в Севлиево като дебютант при мъжете, при това най-малък (тогава на 18 години), той извоюва бронзов медал и заслужи приза за висок боен дух. А през юли стана носител на кафяв пояс с черта.

Но големият триумф обаче тепърва предстоеше. На 4 и 5 ноември в София се проведе Европейското първенство по карате шинкиокушин за кадети, юноши и младежи до 21 години. В надпреварата взеха участие над 480 състезатели от 20 държави, а Петев стана шампион в категория до 75 кг. в дисциплината кумите, като в добавка спечели и приза за най-техничен състезател.

Той е роден в Ловеч, завършил е Природо-математическата гимназия в града, а в момента е студент първи курс в Университета по архитектура, строителство и геодезия в София, специалност „Строителство на сгради и съоръжения“. Тренира в Ловеч и столицата. И въпреки че вижда житейската си перспектива в друга посока, няма да се откаже от каратето. През тази година ще участва в летен технически лагер за повишаване на степента – черен колан (първи дан).

Иначе идеалната десетка в анкетата на ловешкия спорт е доминирана от млади таланти, основно от джу-джицуто и каратето. Призовата тройка допълниха двама състезатели на СК „Джу Джицу-Вароша“, които през изминалата година извоюваха шампионски титли на дъжавните първенства по джу-джицу и постигнаха ред други успехи.

Това са 15-годишният Христо Николов и 16- годишната Даяна Илиева. Следват: бронзовият медалист от европейското първенство по карате в мастърклас при мъжете Йордан Рачев, носителят на световна купа по авиомоделизъм при юношите и републикански шампион в клас F1P-таймер Божидар Дочев (17 г.), състезателят на ХК Осъм и националния отбор по хандбал Преслав Станчев (20 г.), шампионът от държавното първенство по джу-джицу Николай Петров (12г.), състезателната двойка на ловешкия клуб по акробатичен рокендрол „ Роксмайл” и национални шампиони в своя клас Мирослав Александров (26г.) и Теменуга Монова (16г.), вицешампионът от държавното първенство по джу-джицу Виктор Петрушев (13г.), националната шампионка по карате при жените Ивана Нечова (18г.) и Ивана Няголова (16г.), която е държавен шампион по джу-джицу.

Наградата за треньор на годината пък заслужи наставникът по джудо и джу-джицу в местния СК „Вароша” Христо Кадийски. Той също получи статуетка, картина и грамота от Община Ловеч. Негови подгласници станаха Евгени Енчев от Карате клуб “Сенши до – Ловеч” и Виктор Симеонов от Хандбален клуб ”Осъм”.