Начало ММА Нищожното заплащане на съдиите в MMA, поставя професията под въпрос

Нищожното заплащане на съдиите в MMA, поставя професията под въпрос

Нищожното заплащане на съдиите в MMA, поставя професията под въпрос
0

Питали ли сте се – колко пари изкарва един съдия в смесените бойни изкуства? Отговорът със сигурност би бил различен в различните организации и държавите, в които работят, но до подобна информация се натъкнахме за най-глемите организации, като UFC и Bellator. Аарън Бронстетър оповести ценови списък в социалните мрежи за арбитрите, ръководещи професионални боксови срещи, MMA, муай-тай и кикбокс в шампионати от три ценови категории за участниците в самите боеве.

Първата категория са онези рефери, които следят за правилата в мачове, където залогът е между $0-50 хил. Главният съдия в най-големите организации получава $350, тримата странични арбитри прибират по $300, колкото е възнаграждението и на таймкийпъра.

Следващата категория е за мачове, в които се разиграват суми между $50-100 хил. Там съдиите си делят съответно по $450 и $350 в зависимост от функциите.

И най-високоплатените арбитри са онези на мачовете със залог над $100 хил. Техните заплати там са от порядъка на $650 за главен съдия, $550 за точков арбитър и $400 за ръководителя на гонга.

Има разбира се и изключения, като Марк Гудард, който е сред най-популярните имена в професията. За работата си на UFC 279 той изкара $2 500, а колегите му Дерек Клеъри, Сал Д’Амарто и Рон МакКарти получиха по $2 000, по информация на MMA Junkie.

Чувам постоянно от бивши бойци, които са опитвали с пръстче работата на съдията, че просто не си струва. Парите и времето, което се инвестира, за да станеш водещо име в тази професия, в комбинация с общия негативизъм, който търпиш, не привличат хората. Подчертавам, че това важи специално за бившите бойци. Има обаче такива, които се фокусират на местно ниво, но повечето са такива, които не са стигнали особено далеч в състезателните си години“, казва на свой ред Скот Фонтана от The New York Post.

Съдийството по традиция е неблагодарна професия, защото при добре свършена работа на хората не им прави впечатление, но при грешка отнасят огромна част от вината. Различните организации в същото време подценяват влиянието им върху спорта, като не предлагат достойно възнаграждение за труда им. Ето защо организациите са принудени да ангажират едни и същи лица за турнирите си, като дори нерядко виждаме съдии, които да работят едновременно за няколко федерации.

тагове: