Начало Самбо и бойно самбо Какво се случи през 2018 г. в родното самбо?

Какво се случи през 2018 г. в родното самбо?

0

Самбото изпраща запомняща се 2018-та. Родните представители спечелиха един куп медали за България и се представиха достойно на международната сцена.

Най-добрата ни самбистка Мария Оряшкова завърши годината като №1 в световната ранглиста в категория до 80 килограма. Тя триумфира на Европейското първенство в Атина и бе на няколко секунди от петата си световна титла. Светлана Тимошенко от Беларус успя да измъкне златото от българката в самия край на сблъсъка.

Оряшкова спечели достатъчно точки и от останалите състезания. Заслужено е първа в ранглистата.

Денислав Златев завоюва сребърен медал на Световното първенство по бойно самбо в Румъния. Той доминираше тотално до финала в категорията над 100 кг, където отстъпи на Анатоли Валашинов от Украйна. В последната битка от надпреварата игра с полуизвадено рамо, но стисна зъби и се опита да забрави за болката.

Денислав е състезател на старозагорския СК „Сандев файт тийм“. Този сезон се отличи и с републиканска титла от държавното първенство в Панагюрище.

Борислав Янаков стигна до бронза на Мондиала в категория до 57кг. Българинът победи представители на Япония, Доминиканската Република, Азербайджан и Монголия. За пръв път стъпи на почетната стълбичка при мъжете и доказа, че тепърва предстоят нови успехи. По-рано през годината спечели сребърен медал на Европейското първенство по самбо в Атина. Получи наградата за най-добър състезател при мъжете в самбото на церемонията „Златен пояс“, която бе организирана от Националната асоциация по бойни спортове.

Една от големите звезди в този спорт у нас – Мариян Димитров, бе бесен след участието си на Световното първенство в Румъния. Националът по бойно самбо бе дисквалифициран още в първи кръг и не получи шанс да се бори за световната титла. Съдията видял непозволен удар… Димитров спечели бронзов медал в категория до 90 кг. на Европейското първенство по бойно самбо в гръцката столица.

Отличия на континенталния шампионат завоюваха и Георги Къндов (сребро), в категория до 57 кг, и Михаил Николов (бронз), в категория до 74 кг.

Талантливата самбистка Цветелина Цветанова (до 48 кг) завърши трета на Европейската купа по самбо и бойно самбо в Мадрид. Тя е възпитаничка на видинския клуб „Борба, самбо, джудо“. По-рано през годината спечели сребърен медал от Световното първенство за студенти в Нови Сад (Сърбия).

На шампионата, но при кадетите блеснаха Красимира Георгиева – сребро при 70-килограмовите, Яница Петкова – бронз при 52-килограмовите, Цветелина Николаева – бронз при 65-килограмовите, Цветан Цветков – бронз при 60-килограмовите, Крум Цеков – бронз при 84-килограмовите. България завърши на второ място в отборното първенство при дамите. Само представителките на Русия се справиха по-добре от нашите момичета.

Достойно бе представянето и на Европейското първенство по самбо за младежи и девойки в Прага: Илина Стоянова (1 място), Яница Петкова (2 място), Ивайло Димитров (2 място) Антония Колева (3 място), Изабела Христова (3 място), Благослава Благоева (3 място), Любослав Григоров (3 място), Костадин Цветанов (3 място), Яни Маджаров (3 място). Главен съдия на надпреварата, която се проведе през април, бе легендата – Иван Нетов.

Екипът на Boec.BG поздравява всички състезатели по самбо и бойно самбо за успехите и им пожелава нови покорени върхове през идната 2019-та!

Красиан Митев Красиан Митев е роден на 25.06.1995 година в град София. Учи Право в Софийски университет "Св. Климент Охридски". Работи като редактор в сайта Sportnamasa.com от февруари до юли месец 2017 година. От септември месец 2017 година е част от първия български спортен сайт Topsport.bg. В началото на октомври месец 2018 година започва работа в популярния портал за бойни спортове - Boec.BG, а и за международната му версия Boec.COM.